Všechny epizody

Zde najdete přehled všech epizod podcastu 2050.

67: Jak média reportují o klimatu a dekarbonizaci?

31. květen 2024, epizoda 67

Taťána Míková a Jan Kaliba se řadí mezi mediální osobnosti, které se reportováním o klimatu a dekarbonizaci v Česku zabývají. Z naší společné diskuze se dozvíte, jak se mediální obraz klimatické změny v průběhu času vyvíjel a s jakými překážkami se muselo toto téma vypořádat, aby se mu ‚ve zprávách‘ začalo postupně dostávat více prostoru.

Podrobnosti a bonusy Transkript

66: Jak se cítíš, když se řekne ‚klima’? Environmentální distres jako fenomén nejen mezi mladými.

15. květen 2024, epizoda 66

Zdenka Voštová se dlouhodobě zabývá lidským prožíváním environmentálních témat jako psychoterapeutka a lektorka. V rozhovoru představuje data a trendy toho, jak lidé po celém světě i v Česku tato témata prožívají. Ve vlastní terapeutické praxi se setkává se skupinami i jednotlivci, na které doléhají témata spojená se změnou klimatu, a emocionálně je tímto procesem doprovází.

Podrobnosti a bonusy Transkript

65: Energetika budoucnosti: Živě na festivalu United Islands

7. květen 2024, epizoda 65

Martin Sedlák (Svaz moderní energetiky) a Jan Krčál (Fakta o klimatu) jsou hosty živého natáčení podcastu o tom, jak pravděpodobně bude vypadat energetika v blízké budoucnosti, jaké trendy pozorujeme na úrovni Evropy a jaké jsou nejbližší kroky pro Česko.

Podrobnosti a bonusy Transkript

64: Klima. Tvorba. Umění.

17. duben 2024, epizoda 64

Jakou roli hraje umění v řešení klimatické změny a jak je klimatická změna v uměleckých dílech zobrazována?

Hosty této epizody jsou sound designér a muzikant Jan Růžička a ilustrátorka a grafička Alex Zamouřilová. Přemýšlení nad svojí tvorbou sdílí také moderátoři Petr Holík a Hana Tesák Vrtala. Společně diskutují o roli, kterou umělecká tvorba sehrává ve vnímání klimatické krize a jejím přiblížení lidem.

Podrobnosti a bonusy Transkript

63: Jak mluvit o klimatu s blízkými lidmi? feat. Nenásilný podcast

3. duben 2024, epizoda 63

Dozvíte se užitečné tipy, jak o těžkých tématech mluvit s rodinou, přáteli nebo kolegy v práci tak, abychom spíš budovali porozumění než vyvolávali konflikty a napětí. Epizoda vznikla jako spolupráce podcastu 2050 a Nenásilného podcastu, jehož spoluautor – Petr Sucháček – je dnešním hostem.

Podrobnosti a bonusy Transkript

62: Jak se ke klimatu staví česká společnost?

21. březen 2024, epizoda 62

Sociolog Jan Krajhanzl je hostem první epizody nové série podcastu 2050, která se bude zabývat lidmi a společností. Zaměříme se na to, jak se česká společnost staví ke změně klimatu a dalším otázkám životního prostředí, udržitelnosti nebo dekarbonizace. V epizodě diskutujeme, jak se postoj naší společnosti k těmto tématům vyvíjel v čase a do jakých skupin můžeme Čechy a Češky názorově rozdělit.

Podrobnosti a bonusy Transkript

61: Tomáš Janoš: Vliv extrémních teplot na úmrtí v Česku

7. únor 2024, epizoda 61

Studie vědců z Masarykovy Univerzity zkoumala vliv extrémních teplot na úmrtnost v ČR a potvrdila světová data o důsledcích neobvykle nízkých i vysokých teplot v podobě zvýšené úmrtnosti.

Podrobnosti a bonusy Transkript

60: Q&A na téma Doprava

29. leden 2024, epizoda 60

V závěrečné epizodě dopravní série odpovídáme na vaše dotazy. Zajímala vás témata týkající se elektroaut a související infrastruktury, potenciální překážky v dekarbonizaci dopravy nebo zda elektromobilita nepřináší jiná rizika – třeba v podobě velmi malých prachových částic.

Podrobnosti a bonusy Transkript

59: Ladislav Miko: Půda je živý organismus

10. leden 2024, epizoda 59

Půda je naprosto zásadní „orgán“ planety jak pro fungování života, tak pro zachytávání a ukládání uhlíku. Když se řekne „půda“, mnozí si možná představí neživou hmotu, ale půda je ve skutečnosti bohatý ekosystém a sama o sobě živý organismus, díky kterému může existovat vše, co v ní žije a roste. Můžeme na ni nahlížet také jako na důležitý přírodní cyklus, který propojuje organismy s živinami a energií.

Podrobnosti a bonusy Transkript

58: Peter Bednár: Urbanistův pohled na dopravu ve městě

19. prosinec 2023, epizoda 58

To, jak vypadá místní doprava zároveň utváří podobu našich měst a má velký vliv na kvalitu života v nich. Česká města patří na přední příčky ve srovnání hromadné dopravy co se týče její kvality a ceny, ale do značné míry těží v tomto směru z toho, co bylo postaveno v minulosti.

Podrobnosti a bonusy Transkript

57: Škoda Auto: Transformace dopravy očima největší české automobilky

18. prosinec 2023, epizoda 57

Natáčeli jsme přímo ve Škodovce, kde jsme se s jejími zástupci bavili o budoucnosti elektromobility a jejich firemní cestě k udržitelnosti. Dozvíte se, jaké typy emisí vznikají v souvislosti s výrobou, provozováním i následnou likvidací auta a jak vychází v tomto směru srovnání elektroauta a vozu se spalovacím motorem.

Podrobnosti a bonusy Transkript

56: Živě z COP 28 s Miriam Macurovou a Romanou Jungwirth Březovskou

18. prosinec 2023, epizoda 56

Klimatická konference COP 28 se konala ve Spojených arabských emirátech. Obě naše hostky se na konferenci samy nacházely, díky čemuž jsme měli možnost nahlédnout přímo do místa dění.

Podrobnosti a bonusy

55: Pohled železničáře: S Jiřím Pavlem o dekarbonizaci dopravy

22. listopad 2023, epizoda 55

Železniční doprava má mnohem menší zátěž na životní prostředí než jiné typy přepravy. Naším cílem v kontextu dekarbonizace je proto přesouvat na koleje větší dopravní objemy a ulevit tak emisně náročnějším typům transportu, zejména silniční dopravě.

Podrobnosti a bonusy Transkript

54: Jak pohánět dopravu bez fosilních paliv

8. listopad 2023, epizoda 54

Elektřina, vodík a syntetická paliva jsou tři hlavní alternativy, jak v dopravě nahradit paliva vyráběná z ropy. V této epizodě se na ně podíváme podrobně od výroby přes distribuci až po využití v různých typech dopravních prostředků.

Podrobnosti a bonusy Transkript

53: Nikola Hořejš (STEM): Postoje společnosti k dekarbonizaci

25. říjen 2023, epizoda 53

V rámci fóra elektromobility, o němž jsme vydali krátkou aktualitu, jsme „v terénu“ natočili také rozhovor s jedním z přednášejících – Nikolou Hořejšem z agentury STEM.

Z průzkumů vyplývá, že je česká společnost ve vztahu k elektromobilitě a dekarbonizaci nerozhodnutá a zároveň poměrně nedůvěřivá. V rozhovoru se bavíme o tom, jaké faktory by napomohly tomu, aby byla transformace na nízkouhlíkovou ekonomiku přijímána kladněji.

Podrobnosti a bonusy Transkript

52: Dekarbonizace dopravy

11. říjen 2023, epizoda 52

Doprava je třetím největším zdrojem emisí CO2 v Česku. Zároveň je ale jednou ze základních potřeb dnešní společnosti. V nové sérii se budeme věnovat právě transformaci dopravního odvětví a otázce, jak ji provést takovým způsobem, aby zůstaly naplněny naše požadavky na mobilitu a zároveň jsme co nejméně zatěžovali životní prostředí a nepřispívali ke změně klimatu.

Podrobnosti a bonusy Transkript

51: Vedro ve městě. Co s tím?

23. srpen 2023, epizoda 51

Naši hosté z Nadace Partnerství se dlouhodobě věnují udržitelnosti a komfortu života ve městech v čase postupující klimatické změny. V dnešní epizodě se zaměříme na to, jak konkrétně klimatická změna na městské prostředí dopadá a proč jsou zde vedra větší problém než v otevřené krajině. Probereme principy adaptačních opatření a uvedeme také příklady jednotlivých adaptačních prvků i příklady fungující adaptace celých měst.

Podrobnosti a bonusy Transkript

50: Q&A na téma Energetika

16. srpen 2023, epizoda 50

V posledním měsíci jsme na sociálních sítích a v newsletteru Fakt o klimatu sbírali vaše dotazy na téma energetiky. Často jste se ptali na materiálovou náročnost a efektivitu obnovitelných zdrojů energie, na liberalizovaný trh s elektřinou a energetickou burzu nebo na připravované změny energetického zákona v České republice.

Podrobnosti a bonusy Transkript

49: Vítr má v Česku potenciál

26. červenec 2023, epizoda 49

Přestože se v mnoha částech světa staví v poslední dekádě větrné elektrárny ve velkém, v ČR jejich rozvoj prozatím stagnuje. Důvodem je jednak odpor různých vrstev české společnosti a jednak legislativa, která umožňuje jejich výstavbu účinně blokovat. Z větru se sice většina potřebné elektřiny nebude v Česku nejspíš vyrábět nikdy, přesto to může být mnohonásobně více než dnes. Na rozdíl od slunce, které nejvíc svítí v létě, má navíc vítr potenciál po celý rok a jeho důležitost stoupá zejména v zimním období, kdy je produkce ze solárních zdrojů omezená.

Podrobnosti a bonusy Transkript

48: Vlny veder – co o nich víme a jak je ve zdraví přežít

18. červenec 2023, epizoda 48

Lékař, klimatolog, meteorolog a fyzik vysvětlují v této epizodě vlny veder, každý z pohledu svého oboru. Přestože mluví hlavně o českém kontextu, mnohé z toho, co říkají, platí i globálně. Dozvíte se, jaká rizika pro naše zdraví vedra představují a jak těmto rizikům účinně předcházet. Získáte také základní informace o tom, co to vůbec vlna veder je, jak vzniká a jaký vývoj se u tohoto extrému počasí očekává do budoucna.

Podrobnosti a bonusy Transkript

47: ČEPS: Elektrická přenosová soustava ve světě nové energetiky

4. červenec 2023, epizoda 47

ČEPS zajišťuje na území ČR provoz elektrické přenosové soustavy. Znamená to nejen starat se o to, aby byly „všechny dráty v pořádku“, ale hlavně zajistit, aby bylo do sítě v každý okamžik dodáváno právě tolik elektřiny, kolik se spotřebovává. Vyžaduje to pečlivé plánování provozu a zároveň dostatečné rezervy na straně výroby či flexibilitu na straně spotřeby, se kterou ČEPS může podle potřeby pracovat. Na rozdíl od minulosti, kdy v zásadě probíhal přenos elektřiny z několika velkých elektráren směrem ke spotřebitelům, se dnes dostáváme do mnohem složitější reality.

Podrobnosti a bonusy Transkript

46: Akumulace energie a flexibilita sítě

14. červen 2023, epizoda 46

Vzhledem k čím dál většímu zapojení proměnlivých obnovitelných zdrojů energie, jako jsou slunce nebo vítr, roste naše potřeba energii také uchovávat pro pozdější využití. Jan Fousek z asociace AKU-BAT nám představí technologie, pomocí kterých můžeme energii ukládat a podrobně vysvětlí, proč je rozvoj akumulace v současnosti tak důležitý. Dojde i na to, jaké překážky a bariéry mu v rámci Česka stojí v cestě.

Podrobnosti a bonusy Transkript

45: Pod proudem: Jak se vyznat ve změnách energetického zákona?

31. květen 2023, epizoda 45

Jaké změny se aktuálně dějí na poli energetické legislativy? A jak ovlivňují rozvoj obnovitelných zdrojů a další klíčové parametry nové energetiky? Epizodu odpovídající na tyto otázky jsme se chystali natočit v rámci naší „energetické série“, ale zjistili jsme, že stejné téma už dobře zpracoval někdo jiný. Proto vám dnes přinášíme hostující epizodu podcastu Pod proudem.

Podrobnosti a bonusy Transkript

44: Z čeho můžeme v ČR vyrábět bezemisní elektřinu?

16. květen 2023, epizoda 44

Pro dostatečně rychlou dekarbonizaci energetiky v Česku potřebujeme významně posílit bezemisní zdroje elektřiny. V minulé epizodě podcastu jsme se zaměřili na to, jaké scénáře připadají v úvahu a jak jednotlivé zdroje zkombinovat tak, aby byl výsledný energetický mix nejen čistý, ale také spolehlivý a zajistil dostupnost elektřiny pro všechny. V dnešní epizodě se na jednotlivé zdroje elektřiny podíváme podrobněji.

Podrobnosti a bonusy Transkript

43: Elektřina bez emisí – jaké cesty k ní v Česku vedou?

3. květen 2023, epizoda 43

Výroba elektřiny a tepla má dnes na svědomí přibližně 40 % z celkových emisí skleníkových plynů v ČR. Do budoucna počítáme v rámci dekarbonizace odvětví, jako jsou doprava nebo průmysl, s další elektrifikací mnoha procesů, což znamená, že v roce 2050 bude spotřeba elektřiny oproti současnosti 1,5× až 2× větší. Proto je nutné hledat cesty k její bezemisní výrobě.

Podrobnosti a bonusy Transkript

42: Cement – speciální epizoda přímo z místa výroby

19. duben 2023, epizoda 42

Navštívili jsme společnost Lafarge Cement, a.s., ve které jsme diskutovali nejen o výrobě a dekarbonizaci cementu, ale měli jsme také možnost nahlédnout do samotného výrobního areálu. Výroba cementu představuje cca 8 % světových emisí oxidu uhličitého. Jedná se tedy o odvětví, jehož dekarbonizace je pro dosažení klimatických cílů velmi důležitá. Podobně jako v případě oceli ani zde není dekarbonizace snadná: dvě třetiny emisí oxidu uhličitého vznikají během chemické reakce při výrobě, a tu v současnosti nedokážeme nijak nahradit.

Podrobnosti a bonusy Transkript

41: Radim Tolasz: Jak vznikají zprávy IPCC

12. duben 2023, epizoda 41

Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) nedávno vydal poslední část takzvané Šesté hodnotící zprávy, která shrnuje dosavadní vědecké poznání o změnách klimatu. S klimatologem a zástupcem ČR v tomto panelu Radimem Tolaszem si povídáme o tom, jak tyto zprávy vznikají a co se nachází v té poslední.

Podrobnosti a bonusy Transkript

40: Petr Daniš – Klima je příležitost

24. březen 2023, epizoda 40

Jaké příběhy o změně klimatu a transformaci kolují v české společnosti? Co nás na celém tom tématu štve? A je něco, co nás těší? O těchto a dalších otázkách diskutujeme s autorem nově vydané knihy o změnách klimatu, která se více než na popis těchto změn zaměřuje na možnosti jejich řešení a přináší řadu konkrétních tipů, co můžeme jako společnost i jako jednotlivci dělat, abychom změny klimatu zastavili.

Podrobnosti a bonusy Transkript

39: Vodík v souvislostech

17. únor 2023, epizoda 39

Přestože se o využití vodíku mluví v mnoha odvětvích, ne vždy se musí jednat o ten nejlevnější způsob dekarbonizace. V této epizodě proto s Martinem Tenglerem (BloombergNEF) diskutujeme nejen technologický potenciál vodíku a jeho využití v průmyslu, ale hlavně ekonomické souvislosti výroby a přepravy. Ty totiž do značné míry ovlivní jeho možnou budoucnost ve světové ekonomice.

Podrobnosti a bonusy Transkript

38: CCS – budeme zachytávat CO2 přímo z komínů?

1. únor 2023, epizoda 38

Zachytávání a ukládání uhlíku (CCS – Carbon Capture and Storage) je proces, při kterém je zachytáván oxid uhličitý, jenž je následně uložen, aby neunikl zpět do atmosféry. Jedná se o důležitý nástroj pro snižování emisí z průmyslu a je součástí většiny scénářů k dosažení klimatické neutrality. Budeme tedy v budoucnu mít „filtr v komíně“ a oxid uhličitý pumpovat zpátky pod zem? To diskutujeme v dnešní epizodě.

Podrobnosti a bonusy Transkript

37: Jak cirkulární ekonomika pomůže dekarbonizovat průmysl?

18. leden 2023, epizoda 37

V Evropské unii můžeme ušetřit 40 % emisí z průmyslu, pokud zavedeme principy cirkulární ekonomiky. S Pavlem Zedníčkem z INCIEN (Institut cirkulární ekonomiky) v této epizodě vysvětlujeme, co to je, v jakých odvětvích a jak konkrétně ji můžeme využít a jak si v této oblasti aktuálně vedeme.

Podrobnosti a bonusy Transkript

36: Cement a ocel: Hlubší vhled do dekarbonizace a jejího financování

4. leden 2023, epizoda 36

Pokud chcete pochopit téma dekarbonizace českého průmyslu skutečně do hloubky, pusťte si tuto epizodu. Dozvíte se, co je potřeba k tomu, abychom se zbavili emisí skleníkových plynů v odvětvích, která jsou na dekarbonizaci nejnáročnější – tedy v ocelářství a cementárenství.

Podrobnosti a bonusy Transkript

35: Transformace průmyslu. Proč ji potřebujeme řešit?

14. prosinec 2022, epizoda 35

Z 12 tun emisí skleníkových plynů, které v Česku průměrně připadají na jednoho obyvatele, souvisí s osobní spotřebou jen menší část. Většinu emisí svou spotřebou přímo ovlivnit nemůžeme, je totiž spojena s poskytováním služeb a chodem celé společnosti. To se týká i průmyslu: zde vzniká přibližně třetina emisí ČR. Pokud tedy chceme Českou republiku dekarbonizovat, bude nutné se zaměřit i na průmyslové procesy, které jsou výrazným zdrojem emisí, například v cementárnách či ocelárnách.

Podrobnosti a bonusy Transkript

34: Julian Popov: O klimatické neutralitě EU a jak ji ovlivní probíhající válka a další velké výzvy dneška (ENG)

30. listopad 2022, epizoda 34

Jak ovlivní konflikt na Ukrajině evropský Green Deal a balíček opatření Fit for 55? Jakou roli v transformaci na nízkouhlíkovou ekonomiku hraje finanční sektor? A jak na evropské úrovni řešit rozdíly, které existují mezi jednotlivými regiony?

Podrobnosti a bonusy

33: Je ESG cesta k udržitelným firmám? Rozhovor s Julianem Tothem.

16. listopad 2022, epizoda 33

Za zkratkou ESG se skrývá systém hodnocení firem a jejich činnosti z různých hledisek, který zahrnuje mimo jiné i změnu klimatu: Jak se firma dokáže vypořádat s dopady této změny? A jak k této změně naopak svým působením přispívá? Když se investor rozhoduje, do jakého byznysu vloží své peníze, obvykle si dělá podrobný průzkum toho, jak si která firma vede a jakým rizikům bude pravděpodobně v budoucnu čelit. Stále větší prostor je přitom v poslední době věnován také tzv. nefinančním kritériím, a právě na ty se vztahuje ESG.

Podrobnosti a bonusy

32: David Moran: Nahlédnutí do života klimatického diplomata. (ENG)

26. říjen 2022, epizoda 32

Zkušený britský vyjednavač nás v tomto rozhovoru s Ondrášem Přibylou nechává nahlédnout do zákulisí klimatických jednání i diplomacie samotné. To nejdůležitější na jeho práci je prý umět naslouchat. Musí pochopit postoje jednotlivých stran a umět si představit kroky, na kterých by se tyto strany mohly dohodnout.

Podrobnosti a bonusy

31: Diplomaté, do Egypta! COP 27 je za dveřmi.

26. říjen 2022, epizoda 31

Největší klimatická konference roku se koná už začátkem listopadu. Co od ní můžeme čekat, o tom s námi diskutují Kateřina Kolouchová a Ondráš Přibyla z Fakt o klimatu. Letošní COP má přezdívku „implementační“. Očekává se od něj totiž, že pomůže převést již existující dohody z papíru do reality. To bude ovšem záležet především na tom, jak se zachovají státníci a diplomaté poté, co se ze summitu vrátí do svých zemí.

Podrobnosti a bonusy Transkript

30: Vlny veder – jak vznikají a jejich souvislost s klimatickou změnou

3. srpen 2022, epizoda 30

Červenec 2022 byl v Evropě charakteristický extrémními vlnami veder. S Ondrášem Přibylou vysvětlujeme, jak vlny veder vznikají, jaké měly v poslední době projevy a proč jsou kvůli změnám klimatu dnes čím dál častější a intenzivnější. Dotýkáme se také otázky adaptace naší krajiny a měst na stále teplejší počasí, které nás v následujících desetiletích čeká a rozhodně se mu nevyhneme.

Podrobnosti a bonusy Transkript

29: Kolik stojí povodně a kolik sucho? Klima a extrémy počasí očima pojišťoven

20. červenec 2022, epizoda 29

Podle Jana Matouška, ředitele České asociace pojišťoven, je změna klimatu jedním ze dvou hlavních témat, která pojišťovny v současnosti řeší. S rostoucí průměrnou roční teplotou totiž přibývá i extrémních projevů počasí, jako jsou vlny veder, sucho, intenzivní srážky apod., a škody, které tyto extrémy způsobí, pak do velké míry hradí právě pojišťovny. Je pro ně tedy velice důležité se na častější výskyt těchto jevů a jejich větší intenzitu dobře připravit.

Podrobnosti a bonusy Transkript

28: Třinecké železárny – Jak dekarbonizovat výrobu oceli

6. červenec 2022, epizoda 28

Při běžné výrobě jedné tuny oceli vzniknou dvě tuny CO2. Přes vysokou emisní náročnost je však ocel materiálem, bez kterého se neobejdeme a který potřebujeme i pro samotnou dekarbonizaci (například větrná elektrárna obsahuje desítky tun ocelových součástí). Navštívili jsme proto jeden z největších hutních podniků v Česku, abychom se o výrobě oceli dozvěděli více a zjistili, zda a jak se dá ocel do budoucna vyrábět bez emisí.

Podrobnosti a bonusy Transkript

27: Rethink Architecture – Jak vypadá udržitelné bydlení budoucnosti?

21. červen 2022, epizoda 27

Co kdyby naše budovy byly jako lego? Až poslouží svému účelu, zase bychom je rozebrali a jednotlivé části použili znovu. A jaké by to bylo, kdybychom si před moderní kancelářskou budovou postavenou ze dřeva mohli třeba natrhat rybíz? Kateřina Eklová a Karolína Barič pomáhají šířit povědomí o tom, jak vypadá udržitelná architektura a co konkrétně dělat, pokud chceme udržitelně stavět.

Podrobnosti a bonusy Transkript

26: Kam plynou peníze z emisních povolenek a co je to klimatická dividenda?

2. červen 2022, epizoda 26

Evropský systém pro obchodování s emisemi neznamená jen rostoucí náklady pro ty, kdo emise vypouštějí, ale také výnosy, které se vracejí zpět do státního rozpočtu. Odtud bere stát prostředky například na dotace spojené se zateplením vaší nemovitosti nebo pořízením nového kotle.

Podrobnosti a bonusy Transkript

25: Jak se Indie vyrovnává se změnou klimatu? Rozhovor s indickým velvyslancem v Česku.

18. květen 2022, epizoda 25

Indie dnes není energeticky soběstačná země a změna klimatu jí přinese další výzvy v podobě zaplavení velkých měst, vln veder či delších období sucha. Přesto se však stát, kde žije šestina veškeré světové populace, zavázal do roku 2030 pokrýt 50 % své spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů a už teď je zde v provozu největší solární park na světě.

Podrobnosti a bonusy

24: Může být móda udržitelná? A jak přispívá módní průmysl ke změně klimatu?

27. duben 2022, epizoda 24

Až 73 % veškerého vyrobeného oblečení končí na skládkách. Cesta jednoho bavlněného trička do našich šatníků je dlážděna tunami emisí, mnoha litry vody a hromadou chemie, a právě proto bude muset módní průmysl v následujících dekádách projít velkou transformací.

Podrobnosti a bonusy Transkript

23: Nefunkční elektrárny, nedostatek potravin nebo ztráta domova. I tak mohou vypadat dopady klimatických změn.

13. duben 2022, epizoda 23

Dobrou zprávou je, že například mnoho firem už dnes nehledí jen na peníze a hodně přemýšlí o tom, jaké riziko klimatická změna představuje pro jejich byznys. Stále více můžeme ve světě pozorovat obrat v přístupu k tomuto riziku a snahu o jeho minimalizaci, přestože to může krátkodobě znamenat i ekonomické ztráty. Z dlouhodobého hlediska je však toto úsilí důležité nejen environmentálně, ale vyplatí se i finančně.

Podrobnosti a bonusy Transkript

22: Jak bojovat se suchem a vracet život do české krajiny – příklady dobré praxe

30. březen 2022, epizoda 22

Podmáčená louka je pro zadržování vody v krajině mnohem lepší než nově vybudovaná vodní nádrž. Při tvorbě adaptačních opatření na změny klimatu, a zejména na stále častější sucho, se toho dá i hodně pokazit. A to i přes nadšení nebo upřímnou snahu obcí či jednotlivců. Jak tedy na to?

Podrobnosti a bonusy Transkript

21: Proč roste cena elektřiny? Souvislosti a možné scénáře do budoucna.

2. březen 2022, epizoda 21

Na konci roku 2021 upoutal značnou mediální pozornost prudký nárůst cen elektřiny. Stojí za ním hned několik faktorů – rychlé oživení světové ekonomiky po covidové krizi, závady na infrastruktuře a zdražení cen zemního plynu. Jak spolu tyto faktory souvisejí a jak vůbec celý systém výroby, obchodování a dodávek elektřiny funguje? To vše se dozvíte v této epizodě.

Podrobnosti a bonusy Transkript

20: Čeho se bojí bankéři? O dekarbonizaci finančního sektoru s Petrem Chadimou (PwC).

16. únor 2022, epizoda 20

Transformace na klimaticky neutrální ekonomiku bude vyžadovat nemalé finanční prostředky. Zároveň je s tímto přechodem spojena spousta velkých příležitostí v oblasti byznysu. O tom, jak se na tyto změny dívají finanční instituce – centrální i národní banky, investiční společnosti nebo pojišťovny – jsme si povídali s Petrem Chadimou z konzultační společnosti PwC.

Podrobnosti a bonusy Transkript

19: Fit for 55 – Evropský balíček opatření v kostce

2. únor 2022, epizoda 19

Členské státy Evropské unie (včetně ČR) podepsaly Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal) a navazující dokumenty, čímž se dosažení klimatické neutrality do roku 2050 stalo právně závazným cílem EU.

Součástí tohoto dlouhodobého úsilí je i střednědobý cíl k roku 2030 – do konce této dekády chce EU jako celek snížit své emise o 55 % oproti roku 1990. Jaké konkrétní kroky jsou k dosažení tohoto ambiciózního cíle potřeba, detailně popisuje balíček opatření zvaný „Fit for 55“, z něhož vám to nejdůležitější představujeme v této epizodě.

Podrobnosti a bonusy Transkript

18: Klimatický summit COP26 s odstupem a v souvislostech – co přinesl?

20. leden 2022, epizoda 18

V listopadu 2021 proběhla v Glasgow světová klimatická konference COP26. Ještě než začala, věnovali jsme jí celou sérii našeho podcastu, a je tedy na místě, abychom se nyní ohlédli zpět: jaké jsou její výsledky a co se vlastně podařilo dojednat?

Podrobnosti a bonusy Transkript

17: Klima 2021 – Extrémní projevy počasí, rostoucí ceny elektřiny a běh na dlouhou trať

5. leden 2022, epizoda 17

Rádi bychom vám popřáli vše nejlepší do nového roku 2022 a při té příležitosti se s vámi podělili o krátké ohlédnutí za klimatickými událostmi minulého roku. Shrnujeme v něm, co se dělo s klimatem samotným a co se odehrálo v oblasti společenské transformace, politiky a legislativy.

Podrobnosti a bonusy Transkript

16: O lesích a jejich obnově po kůrovcové kalamitě s Matějem Šaškem

22. prosinec 2021, epizoda 16

Epizoda o lesích s Matějem Šaškem by se dala považovat za takovou malou případovou studii, jak na konkrétního vlastníka lesa dnes dopadá kůrovcová kalamita. Matěj přišel v posledních letech o 80 ha lesa a v současnosti plánuje a postupně realizuje jeho obnovu.

Podrobnosti a bonusy Transkript

15: Živě z Glasgow: Romana Březovská a Barbora Kvasničková

9. listopad 2021, epizoda 15

Pokud jste si poctivě poslechli naši druhou sérii, víte, že sledujeme příběhy českých vyjednavačů na COP26 v Glasgow.

Podrobnosti a bonusy

14: Rozhovor: Barbora Kvasničková, delegátka při OSN reprezentující mladé lidi z Česka

20. říjen 2021, epizoda 14

Rozhovor s Bárou Kvasničkovou jsme původně chtěli zařadit do prvních pěti dílů série – mezi ostatní hosty. Nakonec jsme ale usoudili, že tento rozhovor bude mít větší hodnotu jako celek.

Podrobnosti a bonusy

13: COP26 v Glasgow: Co čekat od nejvýznamnější klimatické konference roku?

20. říjen 2021, epizoda 13

Závěr série o mezinárodních klimatických jednáních patří samotné konferenci v Glasgow. Jedná se o summit všech smluvních stran Rámcové úmluvy o změně klimatu (UNFCCC), který se koná každý rok, nicméně letošní ročník je často v médiích prezentován jako „poslední šance pro klima“. Poslední šance to určitě není, ale bezesporu jde o důležitý summit.

Podrobnosti a bonusy

12: Jak se dnes svět dívá na změnu klimatu a s čím jedou státy na COP26 v Glasgow?

20. říjen 2021, epizoda 12

Světový klimatický summit v Glasgow se koná na začátku listopadu a v této epizodě se zaměříme na to, jak se současný svět na změnu klimatu dívá – jak na jednotlivé státy dopadají její důsledky a co se s tím jednotlivé země pokoušejí dělat.

Podrobnosti a bonusy

11: Mezinárodní jednání: Jak probíhají a jaké jsou osobní zkušenosti českých vyjednavačů

20. říjen 2021, epizoda 11

Jak se stane, že se na jednom místě na 14 dní sejde celý svět a dokáže se na něčem dohodnout? Ve třetí epizodě ze série o mezinárodních klimatických jednáních si přiblížíme, jak vůbec taková jednání probíhají, jak to celé funguje.

Podrobnosti a bonusy

10: Dopady mezinárodních jednání, klimatické právo a žaloby

20. říjen 2021, epizoda 10

Mají mezinárodní jednání o klimatu vůbec nějaký smysl? Mají nějaký reálný dopad? Nebo je to jen prázdné tlachání politiků? Těmito otázkami jsme se nechali vést při nahrávání druhé epizody ze série o mezinárodních jednáních a dohodách.

Podrobnosti a bonusy

9: Mezinárodní jednání o klimatu: historie, smysl a důležité milníky

20. říjen 2021, epizoda 9

Představujeme dalších šest dílů podcastu 2050, opět v ucelené sérii. Tentokrát jsme se zaměřili na téma mezinárodních jednání a klimatických dohod. Jak aktivně k tématu změny klimatu přistupují země v různých částech světa, jaké jsou jejich národní priority a o čem spolu diskutují? A jakou roli hraje Česká republika?

Podrobnosti a bonusy Transkript

8: „Víme toho už dost,“ říká nová zpráva IPCC

1. říjen 2021, epizoda 8

V srpnu 2021 byla zveřejněna první část očekávané Šesté hodnotící zprávy IPCC, dokumentu shrnujícího vědecké poznatky, které se týkají fyzikální podstaty změn klimatu. Najdeme v ní tedy například data o teplotách, srážkách a podobně.

Podrobnosti a bonusy

7: Změny na politické úrovni & jak může přispět každý z nás

28. červenec 2021, epizoda 7

Přehled možností, jak dosáhnout uhlíkové neutrality v jednotlivých sektorech, máme za sebou. Pořád ale nevíme přesně, kdo tedy zařídí, aby se to opravdu stalo. A právě na to se podíváme v poslední epizodě první série našeho podcastu.

Podrobnosti a bonusy Transkript

6: Krátká exkurze do transformace průmyslu

28. červenec 2021, epizoda 6

V šesté epizodě se nyní podíváme také na to, jaké emise vznikají v průmyslu přímo, a to samotnou výrobou či chemickými reakcemi využívanými v konkrétních odvětvích. Jako příklad můžeme uvést výrobu cementu, kde oxid uhličitý vzniká přímo během chemické reakce.

Podrobnosti a bonusy Transkript

5: Transformace dopravy: je elektromobilita naše budoucnost?

28. červenec 2021, epizoda 5

O elektroautech se mluví v poslední době opravdu hodně. My se v páté epizodě zaměříme na detailní srovnání spalovacích motorů a elektromotorů a vyjádříme se ke třem argumentům, které lze v souvislosti s elektromobily často slyšet.

Podrobnosti a bonusy Transkript

4: Klimatická neutralita v krajině: zemědělství a lesnictví

28. červenec 2021, epizoda 4

Na krajinu máme poměrně velké nároky. Kromě toho, že využíváme její produkční funkci, tedy například v ní pěstujeme obilí či využíváme dřevo z lesů, byli bychom rádi, kdyby krajina byla také zdravá a pomáhala nám pohlcovat skleníkové plyny.

Podrobnosti a bonusy Transkript

3: Jak stavíme a bydlíme dnes a jaké to bude v roce 2050?

28. červenec 2021, epizoda 3

Kromě toho, že se elektřina a teplo nějak vyrábí, také se někde spotřebovávají. Mimo průmysl je to převážně sektor budov a stavebnictví. Hodně energie můžeme ušetřit prostě tím, že starší budovy efektivně renovujeme a jejich spotřeba díky tomu výrazně poklesne.

Podrobnosti a bonusy Transkript

2: Transformace energetiky: přechod na obnovitelné zdroje

28. červenec 2021, epizoda 2

Když se bavíme o energetice v České republice, myslíme tím výrobu elektřiny a tepla. Ta je u nás zodpovědná za 40 % emisí skleníkových plynů, a je tak největším znečišťovatelem. Díky tomu se zde však také můžeme emisí zbavit poměrně jednoduše.

Podrobnosti a bonusy Transkript

1: Přechod ke klimatické neutralitě

28. červenec 2021, epizoda 1

Hlavním tématem této epizody (stejně jako celého podcastu) je přechod ke klimatické neutralitě. Abychom zastavili oteplování planety, a zamezili tak zhoršování změn klimatu, musíme do ovzduší vypouštět jen takové množství skleníkových plynů, které jsme schopni z atmosféry odebírat. Tomu se říká klimatická neutralita.

Podrobnosti a bonusy Transkript

Trailer: 2050 už se blíží!

13. červenec 2021, trailer

Poslechněte si, co pro vás zrovna stříháme a zjistěte, kdy si můžete konečně poslechnout celou první sérii podcastu.

Podrobnosti a bonusy

Teaser: Klimatický podcast o budoucnosti, ve které nám nepoteče do bot

11. květen 2021, teaser

Podcast 2050 vám přinášejí Fakta o klimatu ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky, Učenou společností České republiky a Centrem pro dopravu a energetiku. Na podcast se můžete těšit už v létě 2021.

Podrobnosti a bonusy