Všechny epizody

Zde najdete přehled všech epizod podcastu 2050.

25: Jak se Indie vyrovnává se změnou klimatu? Rozhovor s indickým velvyslancem v Česku.

18. květen 2022 , epizoda 25

Indie dnes není energeticky soběstačná země a změna klimatu jí přinese další výzvy v podobě zaplavení velkých měst, vln veder či delších období sucha. Přesto se však stát, kde žije šestina veškeré světové populace, zavázal do roku 2030 pokrýt 50 % své spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů a už teď je zde v provozu největší solární park na světě.

Podrobnosti a bonusy

24: Může být móda udržitelná? A jak přispívá módní průmysl ke změně klimatu?

27. duben 2022 , epizoda 24

Až 73 % veškerého vyrobeného oblečení končí na skládkách. Cesta jednoho bavlněného trička do našich šatníků je dlážděna tunami emisí, mnoha litry vody a hromadou chemie, a právě proto bude muset módní průmysl v následujících dekádách projít velkou transformací.

Podrobnosti a bonusy Transkript

23: Nefunkční elektrárny, nedostatek potravin nebo ztráta domova. I tak mohou vypadat dopady klimatických změn.

13. duben 2022 , epizoda 23

Dobrou zprávou je, že například mnoho firem už dnes nehledí jen na peníze a hodně přemýšlí o tom, jaké riziko klimatická změna představuje pro jejich byznys. Stále více můžeme ve světě pozorovat obrat v přístupu k tomuto riziku a snahu o jeho minimalizaci, přestože to může krátkodobě znamenat i ekonomické ztráty. Z dlouhodobého hlediska je však toto úsilí důležité nejen environmentálně, ale vyplatí se i finančně.

Podrobnosti a bonusy Transkript

22: Jak bojovat se suchem a vracet život do české krajiny – příklady dobré praxe

30. březen 2022 , epizoda 22

Podmáčená louka je pro zadržování vody v krajině mnohem lepší než nově vybudovaná vodní nádrž. Při tvorbě adaptačních opatření na změny klimatu, a zejména na stále častější sucho, se toho dá i hodně pokazit. A to i přes nadšení nebo upřímnou snahu obcí či jednotlivců. Jak tedy na to?

Podrobnosti a bonusy Transkript

21: Proč roste cena elektřiny? Souvislosti a možné scénáře do budoucna

2. březen 2022 , epizoda 21

Na konci roku 2021 upoutal značnou mediální pozornost prudký nárůst cen elektřiny. Stojí za ním hned několik faktorů – rychlé oživení světové ekonomiky po covidové krizi, závady na infrastruktuře a zdražení cen zemního plynu. Jak spolu tyto faktory souvisejí a jak vůbec celý systém výroby, obchodování a dodávek elektřiny funguje? To vše se dozvíte v této epizodě.

Podrobnosti a bonusy Transkript

20: Čeho se bojí bankéři? O dekarbonizaci finančního sektoru s Petrem Chadimou (PwC)

16. únor 2022 , epizoda 20

Transformace na klimaticky neutrální ekonomiku bude vyžadovat nemalé finanční prostředky. Zároveň je s tímto přechodem spojena spousta velkých příležitostí v oblasti byznysu. O tom, jak se na tyto změny dívají finanční instituce – centrální i národní banky, investiční společnosti nebo pojišťovny – jsme si povídali s Petrem Chadimou z konzultační společnosti PwC.

Podrobnosti a bonusy Transkript

19: Fit for 55 – Evropský balíček opatření v kostce

2. únor 2022 , epizoda 19

Členské státy Evropské unie (včetně ČR) podepsaly Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal) a navazující dokumenty, čímž se dosažení klimatické neutrality do roku 2050 stalo právně závazným cílem EU.

Součástí tohoto dlouhodobého úsilí je i střednědobý cíl k roku 2030 – do konce této dekády chce EU jako celek snížit své emise o 55 % oproti roku 1990. Jaké konkrétní kroky jsou k dosažení tohoto ambiciózního cíle potřeba, detailně popisuje balíček opatření zvaný „Fit for 55“, z něhož vám to nejdůležitější představujeme v této epizodě.

Podrobnosti a bonusy Transkript

18: Klimatický summit COP26 s odstupem a v souvislostech – co přinesl?

20. leden 2022 , epizoda 18

V listopadu 2021 proběhla v Glasgow světová klimatická konference COP26. Ještě než začala, věnovali jsme jí celou sérii našeho podcastu, a je tedy na místě, abychom se nyní ohlédli zpět: jaké jsou její výsledky a co se vlastně podařilo dojednat?

Podrobnosti a bonusy Transkript

17: Klima 2021 – Extrémní projevy počasí, rostoucí ceny elektřiny a běh na dlouhou trať

5. leden 2022 , epizoda 17

Rádi bychom vám popřáli vše nejlepší do nového roku 2022 a při té příležitosti se s vámi podělili o krátké ohlédnutí za klimatickými událostmi minulého roku. Shrnujeme v něm, co se dělo s klimatem samotným a co se odehrálo v oblasti společenské transformace, politiky a legislativy.

Podrobnosti a bonusy Transkript

16: O lesích a jejich obnově po kůrovcové kalamitě s Matějem Šaškem

22. prosinec 2021 , epizoda 16

Epizoda o lesích s Matějem Šaškem by se dala považovat za takovou malou případovou studii, jak na konkrétního vlastníka lesa dnes dopadá kůrovcová kalamita. Matěj přišel v posledních letech o 80 ha lesa a v současnosti plánuje a postupně realizuje jeho obnovu.

Podrobnosti a bonusy Transkript

15: Živě z Glasgow: Romana Březovská a Barbora Kvasničková

9. listopad 2021 , epizoda 15

Pokud jste si poctivě poslechli naši druhou sérii, víte, že sledujeme příběhy českých vyjednavačů na COP26 v Glasgow.

Podrobnosti a bonusy

14: Rozhovor: Barbora Kvasničková, delegátka při OSN reprezentující mladé lidi z Česka

20. říjen 2021 , epizoda 14

Rozhovor s Bárou Kvasničkovou jsme původně chtěli zařadit do prvních pěti dílů série – mezi ostatní hosty. Nakonec jsme ale usoudili, že tento rozhovor bude mít větší hodnotu jako celek.

Podrobnosti a bonusy

13: COP26 v Glasgow: Co čekat od nejvýznamnější klimatické konference roku?

20. říjen 2021 , epizoda 13

Závěr série o mezinárodních klimatických jednáních patří samotné konferenci v Glasgow. Jedná se o summit všech smluvních stran Rámcové úmluvy o změně klimatu (UNFCCC), který se koná každý rok, nicméně letošní ročník je často v médiích prezentován jako „poslední šance pro klima“. Poslední šance to určitě není, ale bezesporu jde o důležitý summit.

Podrobnosti a bonusy

12: Jak se dnes svět dívá na změnu klimatu a s čím jedou státy na COP26 v Glasgow?

20. říjen 2021 , epizoda 12

Světový klimatický summit v Glasgow se koná na začátku listopadu a v této epizodě se zaměříme na to, jak se současný svět na změnu klimatu dívá – jak na jednotlivé státy dopadají její důsledky a co se s tím jednotlivé země pokoušejí dělat.

Podrobnosti a bonusy

11: Mezinárodní jednání: Jak probíhají a jaké jsou osobní zkušenosti českých vyjednavačů

20. říjen 2021 , epizoda 11

Jak se stane, že se na jednom místě na 14 dní sejde celý svět a dokáže se na něčem dohodnout? Ve třetí epizodě ze série o mezinárodních klimatických jednáních si přiblížíme, jak vůbec taková jednání probíhají, jak to celé funguje.

Podrobnosti a bonusy

10: Dopady mezinárodních jednání, klimatické právo a žaloby

20. říjen 2021 , epizoda 10

Mají mezinárodní jednání o klimatu vůbec nějaký smysl? Mají nějaký reálný dopad? Nebo je to jen prázdné tlachání politiků? Těmito otázkami jsme se nechali vést při nahrávání druhé epizody ze série o mezinárodních jednáních a dohodách.

Podrobnosti a bonusy

9: Mezinárodní jednání o klimatu: historie, smysl a důležité milníky

20. říjen 2021 , epizoda 9

Představujeme dalších šest dílů podcastu 2050, opět v ucelené sérii. Tentokrát jsme se zaměřili na téma mezinárodních jednání a klimatických dohod. Jak aktivně k tématu změny klimatu přistupují země v různých částech světa, jaké jsou jejich národní priority a o čem spolu diskutují? A jakou roli hraje Česká republika?

Podrobnosti a bonusy Transkript

8: „Víme toho už dost,“ říká nová zpráva IPCC

1. říjen 2021 , epizoda 8

V srpnu 2021 byla zveřejněna první část očekávané Šesté hodnotící zprávy IPCC, dokumentu shrnujícího vědecké poznatky, které se týkají fyzikální podstaty změn klimatu. Najdeme v ní tedy například data o teplotách, srážkách a podobně.

Podrobnosti a bonusy

7: Změny na politické úrovni & jak může přispět každý z nás

28. červenec 2021 , epizoda 7

Přehled možností, jak dosáhnout uhlíkové neutrality v jednotlivých sektorech, máme za sebou. Pořád ale nevíme přesně, kdo tedy zařídí, aby se to opravdu stalo. A právě na to se podíváme v poslední epizodě první série našeho podcastu.

Podrobnosti a bonusy Transkript

6: Krátká exkurze do transformace průmyslu

28. červenec 2021 , epizoda 6

V šesté epizodě se nyní podíváme také na to, jaké emise vznikají v průmyslu přímo, a to samotnou výrobou či chemickými reakcemi využívanými v konkrétních odvětvích. Jako příklad můžeme uvést výrobu cementu, kde oxid uhličitý vzniká přímo během chemické reakce.

Podrobnosti a bonusy Transkript

5: Transformace dopravy: je elektromobilita naše budoucnost?

28. červenec 2021 , epizoda 5

O elektroautech se mluví v poslední době opravdu hodně. My se v páté epizodě zaměříme na detailní srovnání spalovacích motorů a elektromotorů a vyjádříme se ke třem argumentům, které lze v souvislosti s elektromobily často slyšet.

Podrobnosti a bonusy Transkript

4: Klimatická neutralita v krajině: zemědělství a lesnictví

28. červenec 2021 , epizoda 4

Na krajinu máme poměrně velké nároky. Kromě toho, že využíváme její produkční funkci, tedy například v ní pěstujeme obilí či využíváme dřevo z lesů, byli bychom rádi, kdyby krajina byla také zdravá a pomáhala nám pohlcovat skleníkové plyny.

Podrobnosti a bonusy Transkript

3: Jak stavíme a bydlíme dnes a jaké to bude v roce 2050

28. červenec 2021 , epizoda 3

Kromě toho, že se elektřina a teplo nějak vyrábí, také se někde spotřebovávají. Mimo průmysl je to převážně sektor budov a stavebnictví. Hodně energie můžeme ušetřit prostě tím, že starší budovy efektivně renovujeme a jejich spotřeba díky tomu výrazně poklesne.

Podrobnosti a bonusy Transkript

2: Transformace energetiky: přechod na obnovitelné zdroje

28. červenec 2021 , epizoda 2

Když se bavíme o energetice v České republice, myslíme tím výrobu elektřiny a tepla. Ta je u nás zodpovědná za 40 % emisí skleníkových plynů, a je tak největším znečišťovatelem. Díky tomu se zde však také můžeme emisí zbavit poměrně jednoduše.

Podrobnosti a bonusy Transkript

1: Přechod ke klimatické neutralitě

28. červenec 2021 , epizoda 1

Hlavním tématem této epizody (stejně jako celého podcastu) je přechod ke klimatické neutralitě. Abychom zastavili oteplování planety, a zamezili tak zhoršování změn klimatu, musíme do ovzduší vypouštět jen takové množství skleníkových plynů, které jsme schopni z atmosféry odebírat. Tomu se říká klimatická neutralita.

Podrobnosti a bonusy Transkript

Trailer: 2050 už se blíží!

13. červenec 2021 , trailer

Poslechněte si, co pro vás zrovna stříháme a zjistěte, kdy si můžete konečně poslechnout celou první sérii podcastu.

Podrobnosti a bonusy

Teaser: Klimatický podcast o budoucnosti, ve které nám nepoteče do bot

11. květen 2021 , teaser

Podcast 2050 vám přinášejí Fakta o klimatu ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky, Učenou společností České republiky a Centrem pro dopravu a energetiku. Na podcast se můžete těšit už v létě 2021.

Podrobnosti a bonusy