Všechny epizody

Zde najdete přehled všech epizod podcastu 2050.

14: Rozhovor: Barbora Kvasničková, delegátka při OSN reprezentující mladé lidi z Česka

20. říjen 2021 , epizoda 14

Rozhovor s Bárou Kvasničkovou jsme původně chtěli zařadit do prvních pěti dílů série – mezi ostatní hosty. Nakonec jsme ale usoudili, že tento rozhovor bude mít větší hodnotu jako celek.

Podrobnosti a bonusy

13: COP26 v Glasgow: Co čekat od nejvýznamnější klimatické konference roku?

20. říjen 2021 , epizoda 13

Závěr série o mezinárodních klimatických jednáních patří samotné konferenci v Glasgow. Jedná se o summit všech smluvních stran Rámcové úmluvy o změně klimatu (UNFCCC), který se koná každý rok, nicméně letošní ročník je často v médiích prezentován jako „poslední šance pro klima“. Poslední šance to určitě není, ale bezesporu jde o důležitý summit.

Podrobnosti a bonusy

12: Jak se dnes svět dívá na změnu klimatu a s čím jedou státy na COP26 v Glasgow?

20. říjen 2021 , epizoda 12

Světový klimatický summit v Glasgow se koná na začátku listopadu a v této epizodě se zaměříme na to, jak se současný svět na změnu klimatu dívá – jak na jednotlivé státy dopadají její důsledky a co se s tím jednotlivé země pokoušejí dělat.

Podrobnosti a bonusy

11: Mezinárodní jednání: Jak probíhají a jaké jsou osobní zkušenosti českých vyjednavačů

20. říjen 2021 , epizoda 11

Jak se stane, že se na jednom místě na 14 dní sejde celý svět a dokáže se na něčem dohodnout? Ve třetí epizodě ze série o mezinárodních klimatických jednáních si přiblížíme, jak vůbec taková jednání probíhají, jak to celé funguje.

Podrobnosti a bonusy

10: Dopady mezinárodních jednání, klimatické právo a žaloby

20. říjen 2021 , epizoda 10

Mají mezinárodní jednání o klimatu vůbec nějaký smysl? Mají nějaký reálný dopad? Nebo je to jen prázdné tlachání politiků? Těmito otázkami jsme se nechali vést při nahrávání druhé epizody ze série o mezinárodních jednáních a dohodách.

Podrobnosti a bonusy

9: Mezinárodní jednání o klimatu: historie, smysl a důležité milníky

20. říjen 2021 , epizoda 9

Představujeme dalších šest dílů podcastu 2050, opět v ucelené sérii. Tentokrát jsme se zaměřili na téma mezinárodních jednání a klimatických dohod. Jak aktivně k tématu změny klimatu přistupují země v různých částech světa, jaké jsou jejich národní priority a o čem spolu diskutují? A jakou roli hraje Česká republika?

Podrobnosti a bonusy

8: „Víme toho už dost,“ říká nová zpráva IPCC

1. říjen 2021 , epizoda 8

V srpnu 2021 byla zveřejněna první část očekávané Šesté hodnotící zprávy IPCC, dokumentu shrnujícího vědecké poznatky, které se týkají fyzikální podstaty změn klimatu. Najdeme v ní tedy například data o teplotách, srážkách a podobně.

Podrobnosti a bonusy

7: Změny na politické úrovni & jak může přispět každý z nás

28. červenec 2021 , epizoda 7

Přehled možností, jak dosáhnout uhlíkové neutrality v jednotlivých sektorech, máme za sebou. Pořád ale nevíme přesně, kdo tedy zařídí, aby se to opravdu stalo. A právě na to se podíváme v poslední epizodě první série našeho podcastu.

Podrobnosti a bonusy

6: Krátká exkurze do transformace průmyslu

28. červenec 2021 , epizoda 6

V šesté epizodě se nyní podíváme také na to, jaké emise vznikají v průmyslu přímo, a to samotnou výrobou či chemickými reakcemi využívanými v konkrétních odvětvích. Jako příklad můžeme uvést výrobu cementu, kde oxid uhličitý vzniká přímo během chemické reakce.

Podrobnosti a bonusy

5: Transformace dopravy: je elektromobilita naše budoucnost?

28. červenec 2021 , epizoda 5

O elektroautech se mluví v poslední době opravdu hodně. My se v páté epizodě zaměříme na detailní srovnání spalovacích motorů a elektromotorů a vyjádříme se ke třem argumentům, které lze v souvislosti s elektromobily často slyšet.

Podrobnosti a bonusy

4: Klimatická neutralita v krajině: zemědělství a lesnictví

28. červenec 2021 , epizoda 4

Na krajinu máme poměrně velké nároky. Kromě toho, že využíváme její produkční funkci, tedy například v ní pěstujeme obilí či využíváme dřevo z lesů, byli bychom rádi, kdyby krajina byla také zdravá a pomáhala nám pohlcovat skleníkové plyny.

Podrobnosti a bonusy

3: Jak stavíme a bydlíme dnes a jaké to bude v roce 2050

28. červenec 2021 , epizoda 3

Kromě toho, že se elektřina a teplo nějak vyrábí, také se někde spotřebovávají. Mimo průmysl je to převážně sektor budov a stavebnictví. Hodně energie můžeme ušetřit prostě tím, že starší budovy efektivně renovujeme a jejich spotřeba díky tomu výrazně poklesne.

Podrobnosti a bonusy

2: Transformace energetiky: přechod na obnovitelné zdroje

28. červenec 2021 , epizoda 2

Když se bavíme o energetice v České republice, myslíme tím výrobu elektřiny a tepla. Ta je u nás zodpovědná za 40 % emisí skleníkových plynů, a je tak největším znečišťovatelem. Díky tomu se zde však také můžeme emisí zbavit poměrně jednoduše.

Podrobnosti a bonusy

1: Přechod ke klimatické neutralitě

28. červenec 2021 , epizoda 1

Hlavním tématem této epizody (stejně jako celého podcastu) je přechod ke klimatické neutralitě. Abychom zastavili oteplování planety, a zamezili tak zhoršování změn klimatu, musíme do ovzduší vypouštět jen takové množství skleníkových plynů, které jsme schopni z atmosféry odebírat. Tomu se říká klimatická neutralita.

Podrobnosti a bonusy

Trailer: 2050 už se blíží!

13. červenec 2021 , trailer

Poslechněte si, co pro vás zrovna stříháme a zjistěte, kdy si můžete konečně poslechnout celou první sérii podcastu.

Podrobnosti a bonusy

Teaser: Klimatický podcast o budoucnosti, ve které nám nepoteče do bot

11. květen 2021 , teaser

Podcast 2050 vám přinášejí Fakta o klimatu ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky, Učenou společností České republiky a Centrem pro dopravu a energetiku. Na podcast se můžete těšit už v létě 2021.

Podrobnosti a bonusy