28: Třinecké železárny – Jak dekarbonizovat výrobu oceli

6. červenec 2022 , epizoda 28

Při běžné výrobě jedné tuny oceli vzniknou dvě tuny CO2. Přes vysokou emisní náročnost je však ocel materiálem, bez kterého se neobejdeme a který potřebujeme i pro samotnou dekarbonizaci (například větrná elektrárna obsahuje desítky tun ocelových součástí). Navštívili jsme proto jeden z největších hutních podniků v Česku, abychom se o výrobě oceli dozvěděli více a zjistili, zda a jak se dá ocel do budoucna vyrábět bez emisí.

Transkript epizody Sdílej! Tweetuj!

V přepočtu na osobu je v množství zpracované oceli Česká republika světovou velmocí. Je to dáno hlavně tím, že u nás máme rozsáhlou průmyslovou výrobu, která ocel hojně využívá. Zároveň to ale také pro ČR znamená velké množství emisí skleníkových plynů ze sektoru ocelářství. Dnes už sice existují technologie, s jejichž pomocí dokážeme vyrábět tzv. zelenou ocel, aby se však české ocelárny mohly touto cestou vydat, jsou zapotřebí rozsáhlé investice do tohoto odvětví a také zajištění konkurenceschopnosti ze strany EU – nákup nových zařízení i výroba zelené oceli jsou totiž velmi nákladné.

Hosté

  • Jiří Kalinec (Třinecké železárny)

Bonusové materiály

  • Infografika Zpoplatnění emisí: rozšíření ve světě (Fakta o klimatu)
    Zpoplatnění emisí skleníkových plynů není jen doménou Evropské unie – mnoho zemí světa má zavedenu uhlíkovou daň nebo systém emisních povolenek.

  • Interaktivní mapa Carbon Pricing Dashboard (The World bank)
    Průběžně aktualizovaná interaktivní mapa Světové banky (The World Bank) monitorující zavádění povolenkových systémů a uhlíkových daní ve světě.

  • Infografika Největší emitenti ČR (Fakta o klimatu)
    Téměř polovinu veškerých skleníkových plynů v ČR vypustí každoročně jen několik desítek producentů – elektráren, železáren, cementáren a rafinerií. Většina z nich se nachází v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji. Data jsou k roku 2018.

  • Web Třinecké železárny: Cesta k uhlíkové neutralitě (Třinecké železárny)
    Takto svůj přístup k uhlíkové neutralitě prezentují Třinecké železárny na svém webu.


Transkript epizody