83: Jaké geopolitické síly formují klimatickou agendu?

3. únor 2025, epizoda 83

Donald Trump potvrdil odstoupení USA od Pařížské dohody. Ale jaký vliv má americký prezident na klimatickou politiku v celosvětovém kontextu? V této epizodě se chceme podívat na to, jaké hybné síly a jací aktéři ji reálně formují.

Transkript epizody Sdílej! Tweetuj!

Spolu s Ondrášem Přibylou se budeme bavit o tzv. scénářovém plánování. Tedy o způsobu přemýšlení a práce s variantami možné budoucnosti, jaká v kontextu klimatu a energetické bezpečnosti může nastat.

Konkrétně v případě energetiky zmiňujeme scénářové plánování od společnosti Shell, která analyzuje vliv na dekarbonizaci s ohledem na energetickou bezpečnost, která je v současném světě naprosto zásadní. Scénáře Shellu také berou ohled na skutečnost, že různé státy mají různé podmínky ohledně energetiky. Tyto rozdíly pak pochopitelně ovlivňují jejich přístup k dekarbonizaci.

Ve výsledku zjistíme, že Trump je možná významná „figurka na šachovnici”, ale v celosvětovém dění lze očekávat, že budou převládat na něm nezávislé hybné síly vycházející z potřeb jednotlivých států a oblastí, pro něž buď dekarbonizace znamená velkou příležitost nebo se snaží zbavit závislosti na dovážených fosilních palivech.

Na druhou stranu odstoupení USA od Pařížské dohody má význam bezpečnostně geopolitický, ve smyslu narušování důvěry a narušování mezinárodní spolupráce. Což dle uvedených scénářů může výrazně zpomalit potřebnou transformaci.

Epizoda vznikla za podpory Britského velvyslanectví v Praze.

Hosté

  • Ondráš Přibyla (Fakta o klimatu)

Bonusové materiály

  • Video verze podcastu Jaké geopolitické síly formují klimatickou agendu? (Podcast 2050)
    Video verze tohoto podcastu. Sledujte náš kanál na YouTube. Kromě nových epizod na něm vychází také kratší rozhovory a další bonusový obsah k aktuálním tématům.

  • Přednáška Decarbonisation Technology Summit, Europe 2023 – Shell’s scenarios (Decarbonisation technology)
    Přednáška Davida Hone, Chief Climate Change Adviser ve společnosti Shell. Jejich scénáře energetické bezpečnosti (Archipelagos a Sky 2050) slouží ke zkoumání, jak různé archetypy zemí reagují na napětí a trendy. V epizodě je rozebíráme především z pohledu jejich metodologie, nikoliv výsledků.

  • Scénáře The Energy Security Scenarios (Shell)
    Přehled scénářů společnosti Shell a shrnutí některých závěrů.


Transkript epizody