10: Dopady mezinárodních jednání, klimatické právo a žaloby
20. říjen 2021, epizoda 10
Tyto dohody totiž mají dalekosáhlé důsledky v oblasti byznysu, finančnictví, ale také práva. A právě na klimatické právo se v této epizodě zaměřujeme především. O jaký obor se vlastně jedná a jak může přispět ke zvládání změn klimatu? A jak fungují tzv. klimatické žaloby?
Uslyšíte kromě jiného několik konkrétních příběhů, jak je možné s pomocí práva (a mezinárodních dohod) dosáhnout velkých změn v našem každodenním životě.
Hosté
- Michal Broža (OSN)
- Romana Březovská (Asociace pro mezinárodní otázky)
- Hana Müllerová (Centrum pro klimatické právo a udržitelnost Akademie věd ČR)
Bonusové materiály
-
Nesestříhaný rozhovor: Romana Březovská (AMO): Klimatické summity, Pařížská dohoda a COP26 v Glasgow (2050 podcast)
Romana Březovská působila na ministerstvu životního prostředí na pozici ministerského rady a zúčastnila se mimo jiné COP25 v Madridu. V rozhovoru podrobně vysvětluje, jak klimatické summity fungují, popisuje mechanismy Pařížské dohody a sdílí své zkušenosti a svůj pohled na mezinárodní klimatický režim.
-
Nesestříhaný rozhovor: Hana Müllerová (AV ČR): Právní rámec COP, klimatické právo a žaloby (2050 podcast)
V tomto rozhovoru Hana Müllerová z Centra pro klimatické právo a udržitelnost přibližuje nový právní obor zvaný klimatické právo. Vysvětluje také právní rámec mezinárodních klimatických jednání a uvádí konkrétní příklady klimatických žalob, které jsou jedním z přímých důsledků mezinárodních dohod.
-
COP 26 v Glasgow (Conference of the Parties)
Na uvedeném odkaze najdete informace k blížící se klimatické konferenci.