18: Klimatický summit COP26 s odstupem a v souvislostech – co přinesl?

20. leden 2022, epizoda 18

V listopadu 2021 proběhla v Glasgow světová klimatická konference COP26. Ještě než začala, věnovali jsme jí celou sérii našeho podcastu, a je tedy na místě, abychom se nyní ohlédli zpět: jaké jsou její výsledky a co se vlastně podařilo dojednat?

Transkript epizody Sdílej! Tweetuj!

V epizodě se dozvíte, jak vypadá finální znění dokumentu, které podepsaly všechny smluvní strany – jaký má formát a co obsahuje. Kromě tohoto hlavního textu vzniklo na COPu i několik dalších dohod, které neplatí pro všechny zúčastněné země, ale pouze pro menší skupiny států. Z nich se v epizodě podrobněji zaměřujeme na dohodu o ukončení odlesňování (deforestace), dohodu o odklonu od uhlí a dohodu o snižování emisí metanu.

Více rozebíráme také téma článku 6 Pařížské dohody, který se týká obchodování s mitigačními výstupy a zaměřujeme se také na klimatické finance nebo zapojení mladých lidí do mezinárodních jednacích procesů.

Hosté

  • Ondráš Přibyla (Fakta o klimatu)
  • Tomáš Protivinský (Fakta o klimatu)
  • Barbora Kvasničková („Mladá delegátka“ při Organizaci spojených národů)
  • Romana Jungwirth Březovská (Asociace pro mezinárodní otázky)

Bonusové materiály

  • Glasgow Climate Pact (UNFCCC)
    Finální znění dohody z konference COP26 (anglicky).

  • Explainer Co jsou to Klimatické finance (Fakta o klimatu)
    Pojem „klimatické finance“ označuje závazek rozvinutých států finančně přispívat rozvojovým zemím, aby dokázaly lépe zvládat klimatickou změnu a její dopady.

  • Explainer Kdo jsou hlavní hráči klimatických jednání a jaké jsou jejich pozice (Fakta o klimatu)
    Mezinárodní jednání o ochraně klimatu letos vyvrcholí summitem v Glasgow. Důležitou roli při těchto jednáních hrají nejen velké či bohaté státy, ale také skupiny afrických států nebo aliance malých ostrovních států. A zatímco jedni hledají, jak emise snižovat co nejpohodlněji, pro jiné jde doslova o přežití jejich obyvatel. V tomto textu se podrobněji podíváme na rozdílné podmínky, se kterými do klimatických jednání vstupují jednotliví aktéři.

  • Infografika Zpoplatnění emisí – rozšíření ve světě (Fakta o klimatu)
    Zpoplatnění emisí skleníkových plynů není jen doménou Evropské unie – mnoho zemí světa má zavedenu uhlíkovou daň nebo systém emisních povolenek.

  • Infografika Aktéři klimatických jednání (Fakta o klimatu)
    Přehled aktérů mezinárodních klimatických jednání na základě dat o emisích skleníkových plynů, HDP, spotřebě elektřiny a velikosti populace ukazuje, že jednotliví aktéři vstupují do těchto jednání s různými výchozími podmínkami. Ty pak ovlivňují jejich vyjednávací pozici.


Transkript epizody