65: Energetika budoucnosti: Živě na festivalu United Islands

7. květen 2024, epizoda 65

Martin Sedlák (Svaz moderní energetiky) a Jan Krčál (Fakta o klimatu) jsou hosty živého natáčení podcastu o tom, jak pravděpodobně bude vypadat energetika v blízké budoucnosti, jaké trendy pozorujeme na úrovni Evropy a jaké jsou nejbližší kroky pro Česko.

Transkript epizody Sdílej! Tweetuj!

Podcast byl natočen v rámci oslav 20. výročí vstupu České republiky do EU a v rozhovoru se tedy zaměřujeme i na to, jak se za tu dobu evropská energetika vyvíjela a jaký přínos či zátěž to mělo pro naši republiku. Diskutujeme aktuální evropské trendy směřující k tomu, že v budoucnu bude mezi hlavní zdroje pro výrobu elektřiny patřit vítr a slunce a dotkneme se konkrétně i toho, jaké úkoly související s modernizací energetiky stojí před jednotlivými aktéry (stát, byznys, obce, domácnosti) v českém prostoru.

Hosté

 • Jan Krčál (Fakta o klimatu)
 • Martin Sedlák (Svaz moderní energetiky)

Bonusové materiály

 • Explainer Jaké cesty mohou dovést Česko k bezemisní elektřině? (Fakta o klimatu)
  Jedním z klíčových kroků k dosažení uhlíkové neutrality je dekarbonizace výroby elektřiny. Nebude snadná ani rychlá – i pro bohaté evropské státy představuje významnou technologickou a ekonomickou výzvu na dalších 20 až 30 let. Proto potřebujeme porozumět nástrahám, které nás na této cestě čekají, a mít jasnější představu, kam vlastně chceme dojít. Jak se má česká a evropská elektroenergetika změnit? Text nabízí základní průzkum tohoto složitého terénu.

 • Explainer Z čeho můžeme v Česku vyrábět bezemisní elektřinu? (Fakta o klimatu)
  Abychom mohli energetiku dekarbonizovat dostatečně rychle, potřebujeme významně posílit bezemisní zdroje elektřiny. Tento text se zaměřuje na možnosti výroby, které jsou dnes technologicky dostupné a dají se v ČR využít.

 • Infografika Elektřina v ČR: výroba, spotřeba a emise (Fakta o klimatu)
  Přehled výroby elektřiny podle zdrojů, souvisejících emisí CO2eq a spotřeby elektřiny podle sektorů.

 • Infografika Podíl zdrojů na výrobě elektřiny v EU a Británii (Fakta o klimatu)
  Výroba elektřiny ve státech Evropské unie a ve Velké Británii podle podílu jaderných, fosilních a obnovitelných zdrojů.


Transkript epizody