45: Pod proudem: Jak se vyznat ve změnách energetického zákona?

31. květen 2023, epizoda 45

Jaké změny se aktuálně dějí na poli energetické legislativy? A jak ovlivňují rozvoj obnovitelných zdrojů a další klíčové parametry nové energetiky? Epizodu odpovídající na tyto otázky jsme se chystali natočit v rámci naší „energetické série“, ale zjistili jsme, že stejné téma už dobře zpracoval někdo jiný. Proto vám dnes přinášíme hostující epizodu podcastu Pod proudem.

Transkript epizody Sdílej! Tweetuj!

Jejími hosty jsou Luděk Šikola a Pavel Doucha, partneři právní kanceláře Doucha Šikola advokáti.

Hovoří o tom, že přelomová byla zejména novela energetického zákona nazývaná Lex OZE 1. Jejím prostřednictvím se podařilo urychlit výstavbu nových zdrojů o výkonu do 50 kilowattů. Provozovatelé takových zdrojů totiž nově nepotřebují licenci k výrobě elektřiny (dřívější limit byl 10 kilowattů). Klíčové je také zahrnutí velkých výroben o výkonu nad 1 megawatt mezi stavby veřejného zájmu.

Další detaily se dozvíte v podcastu Pod proudem s moderátorem Ondřejem Novákem.

Hosté

  • Ondřej Novák (podcast Pod proudem)
  • Pavel Doucha (DOUCHA ŠIKOLA advokáti)
  • Luděk Šikola (DOUCHA ŠIKOLA advokáti)

Bonusové materiály

  • Explainer Jaké cesty mohou dovést Česko k bezemisní elektřině? (Fakta o klimatu)
    Jedním z klíčových kroků k dosažení uhlíkové neutrality je dekarbonizace výroby elektřiny. Nebude snadná ani rychlá – i pro bohaté evropské státy představuje významnou technologickou a ekonomickou výzvu na dalších 20 až 30 let. Proto potřebujeme porozumět nástrahám, které nás na této cestě čekají, a mít jasnější představu, kam vlastně chceme dojít. Jak se má česká a evropská elektroenergetika změnit.

  • Explainer Z čeho můžeme v Česku vyrábět bezemisní elektřinu? (Fakta o klimatu) Abychom mohli energetiku dekarbonizovat dostatečně rychle, potřebujeme významně posílit bezemisní zdroje elektřiny. Tento text se zaměřuje na možnosti výroby, které jsou dnes technologicky dostupné a dají se v ČR využít.


Transkript epizody