67: Jak média reportují o klimatu a dekarbonizaci?

31. květen 2024, epizoda 67

Taťána Míková a Jan Kaliba se řadí mezi mediální osobnosti, které se reportováním o klimatu a dekarbonizaci v Česku zabývají. Z naší společné diskuze se dozvíte, jak se mediální obraz klimatické změny v průběhu času vyvíjel a s jakými překážkami se muselo toto téma vypořádat, aby se mu ‚ve zprávách‘ začalo postupně dostávat více prostoru.

Transkript epizody Sdílej! Tweetuj!

Diskutujeme nad možnostmi, jak téma klimatu efektivně dostat do médií. Uvažujeme především nad jeho provázaností s jinými náměty či nad omezeními, která brání odborníkům reagovat na otázky klimatu tak, jak si média žádají – tedy rychle a bezprostředně.

Také probereme zda se zdají jako vhodnější třicetiminutové vzdělávací pořady, nebo spíš jedna věta, vhodně umístěná do rozhovoru, který se tématem klimatu přímo nezabývá. V neposlední řadě se dozvíte, jak se k těmto věcem staví některé mediální instituce a proč na Harvardu nedávno vyšel článek s názvem ‚V dnešní době je každý z novinářů klimatickým novinářem‘.

Hosté

  • Taťána Míková (Klimatoložka a meteoroložka)
  • Jan Kaliba (Klimatický zpravodaj Českého rozhlasu)

Bonusové materiály

  • Nesestříhaný rozhovor: Jak média reportují o klimatu a dekarbonizaci? (2050 podcast)
    Originální nesestříhaný rozhovor jako bonus k 67. epizodě podcastu 2050. V bonusu si můžete poslechnout více podrobností o komunikaci klimatické změny v médiích.

Transkript epizody