33: Je ESG cesta k udržitelným firmám? Rozhovor s Julianem Tothem.

16. listopad 2022, epizoda 33

Za zkratkou ESG se skrývá systém hodnocení firem a jejich činnosti z různých hledisek, který zahrnuje mimo jiné i změnu klimatu: Jak se firma dokáže vypořádat s dopady této změny? A jak k této změně naopak svým působením přispívá? Když se investor rozhoduje, do jakého byznysu vloží své peníze, obvykle si dělá podrobný průzkum toho, jak si která firma vede a jakým rizikům bude pravděpodobně v budoucnu čelit. Stále větší prostor je přitom v poslední době věnován také tzv. nefinančním kritériím, a právě na ty se vztahuje ESG.

Sdílej! Tweetuj!

V epizodě rozebíráme, čeho všeho se ESG týká, jaká na něj zaznívá kritika i jak problémy spojené s ESG do budoucna řešit. Dozvíte se například také to, jaké ESG skóre má Tesla nebo proč se firma jako Shell umisťuje v těchto žebříčcích překvapivě vysoko.

Na konci epizody zmiňujeme toto video z kanálu Undecided with Matt Ferrell a knihu Saving us od Katharine Hayhoe.

Podpořte Fakta o klimatu a kupte si pod stromeček některý z plakátů v novém designu nebo Atlas klimatické změny. Všechy dárky a možnosti podpory najdete na donio.cz/nastartujtefakta.

Hosté

  • Julian Toth (International Sustainable Finance Centre)

Bonusové materiály

  • Infografika Co jsou udržitelné finance a jakou hrají roli? (ISFC)
    Infografika představuje několik hlavních aspektů udržitelného financování v kontextu korporátního světa, veřejného sektoru i politik Evropské unie.

  • Infografika Co je taxonomie EU (Fakta o klimatu)
    K dosažení klimatických cílů bude potřeba velký objem jak veřejného, tak soukromého kapitálu. V rámci Evropské unie by mobilizaci soukromého kapitálu měla napomoci právě taxonomie, neboť přináší klasifikaci udržitelných a klimatu prospěšných aktivit.