12: Jak se dnes svět dívá na změnu klimatu a s čím jedou státy na COP26 v Glasgow?
20. říjen 2021, epizoda 12
Možná vás překvapí, že Evropská unie není jediná, kdo toto téma hodně řeší, a intenzivně se jím zabývají i státy jako Čína, Indie nebo Velká Británie. Dozvíte se také, jak jsou na tom jednotlivé země s naplňováním cílů Pařížské dohody nebo jak propracované mají plány na přechod ke klimatické neutralitě.
Hosté
- Nick Archer (Velvyslanec Spojeného království v ČR)
- Romana Březovská (Asociace pro mezinárodní otázky)
- Tomáš Protivínský (Fakta o klimatu)
- Ondráš Přibyla (Fakta o klimatu)
- Pavel Zámyslický (Ministerstvo životního prostředí)
Bonusové materiály
-
Nesestříhaný rozhovor: Nick Archer (Velvyslanec Spojeného království) o britské klimatické politice a o předsednictví COP26 v Glasgow (český překlad) (2050 podcast)
Britský velvyslanec Nick Archer mluví o roli své země v organizování konference COP26 a vysvětluje, co přesně má Velká Británie na starost a co je v souvislosti s konferencí její hlavní snahou. Británie je zároveň bezpochyby jedním z hlavních světových aktérů v oblasti změny klimatu – ptali jsme se tedy, jak se stalo, že má změna klimatu jako téma v Británii tak velkou podporu veřejnosti i napříč politickým spektrem. Český překlad namluvil Aleš Slanina.
-
Nesestříhaný rozhovor: Nick Archer (UK Ambassador) on British climate action and presidency of COP26 in Glasgow (original audio in English) (2050 podcast)
The British Ambassador to the Czech Republic Nick Archer talks about the role of his country in organizing the COP26 summit, describing the UK’s main responsibilities and efforts. In addition, the United Kingdom is clearly a world leader in climate action so we also wanted to know how it happened that climate-related issues have so much support across the British political spectrum today and how such high public awareness can be achieved.
-
Nesestříhaný rozhovor: Romana Březovská (AMO): Klimatické summity, Pařížská dohoda a COP26 v Glasgow (2050 podcast)
Romana Březovská působila na ministerstvu životního prostředí na pozici ministerského rady a zúčastnila se mimo jiné COP25 v Madridu. V rozhovoru podrobně vysvětluje, jak klimatické summity fungují, popisuje mechanismy Pařížské dohody a sdílí své zkušenosti a svůj pohled na mezinárodní klimatický režim.
-
Nesestříhaný rozhovor: Pavel Zámyslický a Kateřina Suchá (MŽP): Jak funguje COP a co očekávat od COP26 v Glasgow (2050 podcast)
Čeští delegáti jezdí na klimatické summity pravidelně a v tomto rozhovoru popisují, jak probíhá příprava podkladů i samotná vyjednávání. Sdílí také své zážitky z podobných konferencí a naznačují, jaké výsledky můžeme čekat od COP26 v Glasgow.
-
Explainer Kdo jsou hlavní aktéři klimatických jednání a jaké jsou jejich pozice? (Fakta o klimatu)
Vysvětlující text k pozicím jednotlivých států na COP26, o kterém mluvíme v epizodě. -
Infografika Aktéři klimatických jednání (Fakta o klimatu)
Přehled aktérů mezinárodních klimatických jednání na základě dat o emisích skleníkových plynů, HDP, spotřebě elektřiny a velikosti populace ukazuje, že jednotliví aktéři vstupují do těchto jednání s různými výchozími podmínkami. Ty pak ovlivňují jejich vyjednávací pozici. -
Naplňovaní Pařížské dohody (Climate Action Tracker)
Hodnocení států podle toho, jak směřují k naplňování Pařížské dohody, strana 15. -
Plány k dosažení klimatické neutrality (Climate Action Tracker)
Hodnocení států podle přehlednosti plánu k dosažení klimatické neutrality, strana 12. -
Infografika Emise skleníkových plynů světa (Fakta o klimatu)
Infografika celkových ročních emisí světových regionů za rok 2012 v gigatunách CO2eq. -
Infografika Emise světových regionů přepočtené na osobu (Fakta o klimatu)
Infografika srovnání ročních emisí vybraných států a světových regionů, vyjádřeno na obyvatele i za celou populaci. -
Dataset Emise skleníkových plynů světa (Fakta o klimatu)
Dataset emisí skleníkových plynů pro všechny státy světa. -
Infografika Emisní intenzity světových regionů (Fakta o klimatu)
Infografika ukazující souvislost mezi hmotnou životní úrovní obyvatel, emisní intenzitou ekonomik a ročními emisemi na osobu ve vybraných zemích a světových regionech. -
Rešerše Emisní závazky států (Fakta o klimatu)
Tabulka se závazky jednotlivých států snižovat emise skleníkových plynů