71: Proč jsou ekonomické externality zásadní pro ochranu klimatu?

21. srpen 2024, epizoda 71

S hostem Janem Zápalem z CERGE-EI se bavíme o environmentální ekonomii a zaměříme se na klíčový pojem „ekonomické externality“ a jaký je jejich význam pro ochranu klimatu. Externalitou se rozumí dopad na lidi, přírodu nebo společnost, který je způsobený jednáním aktérů na trhu. Pokud například vlastním uhelnou elektrárnu, z prodeje elektřiny mám zisk, ale dopad znečištění nese celá společnost – to je právě externalita. Na příkladech si vysvětlíme, jak vypadají pozitivní i negativní externality, objasníme, jak v základu fungují trhy a proč v některých případech klasické ekonomické poučky neplatí.

Transkript epizody Sdílej! Tweetuj!

Důležitým aspektem práce s externalitami je jejich internalizace – tedy pokud bereme v potaz potenciální důsledky našeho jednání na někoho jiného. Řešení problémů externalit pak do určité míry spočívají právě v jejich internalizaci. Tedy jak zajistit, aby (zejména firmy) nesly náklady, které jejich externality způsobí.

Jak lze s externalitami pracovat, jak je internalizovat a jaký dopad to má na udržitelný rozvoj a klimatickou politiku? I to je součástí naší diskuze.

Hosté

  • Jan Zápal (CERGE-EI)
  • Ondráš Přibyla (Fakta o klimatu)

Bonusové materiály

  • Studie Sternova zpráva (Fakta o klimatu)
    Shrnutí tzv. Sternovy zprávy, která je ekonomickou analýzou dopadů klimatických změn a nákladů a přínosů opatření na snížení emisí skleníkových plynů z roku 2006. Ukazuje, že přínosy silných a včasných opatření výrazně převyšují jejich náklady a ignorování klimatických změn povede ke snížení hospodářského růstu.

  • Explainer Jak fungují evropské emisní povolenky? (Fakta o klimatu)
    Evropské emisní povolenky jsou účinným prostředkem při snižování emisí a jsou klíčové pro dosažení budoucích emisních cílů EU. Jak systém pro obchodování s emisemi skleníkových plynů funguje?

  • Explainer Jak bude fungovat zpoplatnění emisí skleníkových plynů z dopravy a budov (Fakta o klimatu)
    Nový systém tzv. ETS 2 naváže od roku 2027 na stávající systém obchodování s emisními povolenkami (ETS 1), pod nějž spadaly velké elektrárny, teplárny, těžký průmysl nebo letecká a námořní doprava. EU Emissions Trading System tak bude rozšířen také o emise ze silniční dopravy a budov, které do té doby na celoevropské úrovni zpoplatněny nebyly. Jaké cíle z hlediska snížení emisí si nový systém klade? Jak chce ošetřit možné potíže domácností a malých podniků?


Transkript epizody