32: David Moran: Nahlédnutí do života klimatického diplomata. (ENG)

26. říjen 2022, epizoda 32

Zkušený britský vyjednavač nás v tomto rozhovoru s Ondrášem Přibylou nechává nahlédnout do zákulisí klimatických jednání i diplomacie samotné. To nejdůležitější na jeho práci je prý umět naslouchat. Musí pochopit postoje jednotlivých stran a umět si představit kroky, na kterých by se tyto strany mohly dohodnout.

Sdílej! Tweetuj!

Ve své roli Regionálního ambasadora na COP26 pro Evropu, Střední Asii, Turecko a Írán měl David jedinečnou příležitost setkat se s mnoha lidmi, názory i konflikty v oblasti změn klimatu. V podcastu mimo jiné přibližuje, jak zásadní bylo potkat se s ostatními vyjednavači osobně, po covidové pauze, jak vypadá vyjednávání s byznysem a vládními představiteli „na domácí půdě“ nebo třeba to, co se vyjednavačům během konference honí hlavou.

Rozhovor je v angličtině, epizoda má český úvod. Epizoda vznikla za podpory Britského velvyslanectví v Praze.

Hosté

  • David Moran (Regionální ambasador na COP26)

Bonusové materiály

  • Infografika Mezinárodní klimatické dohody (Fakta o klimatu)
    Časová osa zachycuje klíčové události světového úsilí v ochraně klimatu.

  • Infografika Světové emise a závazky k uhlíkové neutralitě (Fakta o klimatu)
    Více než 87 % světových emisí oxidu uhličitého dnes pochází ze států, které směřují k uhlíkové neutralitě (je jich už 131). Státy, které svůj závazek k uhlíkové neutralitě zatím nepředstavily, se podílí na 9 % světových emisí. Zbývající 3,5 % emisí pak připadají na mezinárodní námořní a leteckou dopravu.