86: Nařízení o obnově přírody (NRL)
26. březen 2025, epizoda 86
Nature Restoration Law (česky Nařízení o obnově přírody) je unikátní svým zaměřením na tu část krajiny, kde žijí lidé a probíhá hospodářská činnost. Jde o základní rámec pro obnovu poškozené přírody a zdevastovaných ekosystémů na celém kontinentu. Na rozdíl od jiných legislativ se tedy nesoustředí jen na ochranu v rámci národních parků atp.
Transkript epizody Sdílej! Tweetuj! Podpořte nás daremS Andy Snovákovou z Fakta o klimatu se bavíme o významu NRL – kromě potřeby zachování zdravé přírody jako takové jde samozřejmě také o dopady na lidi. Příkladem je špatná absorpce nefunkční zemědělské půdy, která nedokáže v případě náhlých velkých srážek pojmout dostatek vody, aby zabránila ničivým povodním. Obecně budeme v budoucnosti, kdy lze očekávat častější extrémy počasí, potřebovat, aby nám příroda co nejvíce pomáhala v jejich zvládání. A to nepůjde, pokud nebude v co nejlepší kondici.
NRL stanovuje indikátory a cíle jako jsou obnova odvodněných rašelinišť, zvyšování populací opylujících živočichů nebo pestrost polnohospodářské krajiny. Tyto indikátory odrážejí širší ekologické procesy – např. nejde jen o počet motýlů nebo ptáků, ale o skutečnost, že když se jim daří, znamená to, že krajina jako celek funguje.
Hosté
- Andy Snováková (Fakta o klimatu)
Bonusové materiály
-
Video verze podcastu Nařízení o obnově přírody (NRL) (Podcast 2050)
Video verze tohoto podcastu. Sledujte náš kanál na YouTube. Kromě nových epizod na něm vychází také kratší rozhovory a další bonusový obsah k aktuálním tématům. -
Explainer Co ovlivňuje zdraví půdy a proč půda degraduje? (Fakta o klimatu)
Kvalita zemědělské půdy v Česku i na mnoha místech ve světě dlouhodobě klesá. Je to způsobeno zejména lidskou činností, především intenzivním modelem hospodaření, který je optimalizován na co možná nejvyšší, krátkodobé výnosy, ale nehledí na dlouhodobé zdraví půdy a její další (neprodukční) funkce. Jaké problémy jsou s touto postupující degradací spojeny a jak souvisí stav půdy se změnou klimatu? -
Infografika Mezinárodní dohody o biodiverzitě (Fakta o klimatu)
Klíčové události světového úsilí zaměřeného na biologickou rozmanitost (biodiverzitu) a ochranu přírody. -
Podcast Jak bojovat se suchem a vracet život do české krajiny – příklady dobré praxe (Podcast 2050)
Starší epizoda našeho podcastu. Podmáčená louka je pro zadržování vody v krajině mnohem lepší než nově vybudovaná vodní nádrž. Při tvorbě adaptačních opatření na změny klimatu, a zejména na stále častější sucho, se toho dá i hodně pokazit. A to i přes nadšení nebo upřímnou snahu obcí či jednotlivců. Jak tedy na to? -
Legislativa Nature Restoration Law (EU)
Plné znění Nařízení o obnově přírody. -
Ocenění Adapterra Awards (Adapterra Awards)
Projekt oceňuje inspirativní inciativy, které pomáhají přizpůsobit naše města, domy a krajinu klimatické změně. -
Statistiky Jednotný program sčítání ptáků (Česká společnost ornitologická)
Meziroční vývoj početnosti jednotlivých druhů v České republice. -
Statistiky Pan-European Common Bird Monitoring Scheme (PECBMS)
Cílem programu je využívat běžné druhy ptáků jako indikátory celkového stavu přírody na základě rozsáhlých a dlouhodobých dat o změnách hnízdních populací napříč Evropou.
Transkript epizody
Tento přepis byl pro lepší čitelnost gramaticky a stylisticky upraven. V případě, že potřebujete doslovné citace, ověřte si je přímo v nahrávce.
Petr
Vážení a milí, vítejte u další epizody podcastu 2050. My, pokud si všímáte, že možná jako ti pozorní z vás, kteří sledují naše videa, tak si možná všímáte, že máme jemně jiný rozložení našeho studia, protože jsme se stihli přestěhovat do studia, tak natáčíme tak trochu jako napunkovo. A ještě jsem tady nestihl postavit stojany a pod nohama se nám motají kabely a tak, tak možná, pokud občas budeme koukat pod nohy a dívat se, co se tady děje. Tak omluvte tyhle naše pohledy. Je to proto, že natáčíme tak trošičku v poloprovizorních podmínkách, tak to s váma jenom chci sdílet takové jako zákulisní okýnko z produkce našeho podcastu, ale to téma, na který se dneska chceme podívat, je…
Tak trošku budeme vlastně pokračovat. No, vlastně jako v obou těch linkách. Já jsem v minulé epizodě říkal, teď jsme se dívali na takovou jako polisy, prostě jako legislativní linku. Minule jsme se bavili nad tématem ptáci, vlastně o biodiverzitě, o krajině a o jejím stavu, a zároveň jsme v té poslední epizodě zmiňovali už ten nový balíček nařízení směrnic. Nevím, jak to přesně pojmenovat. Který má zkrátku NRL Nature Restoration Law, do češtiny by se dal přeložit jako nařízení o obnově přírody. A tak se chce trošku podrobněji podívat na to, co to je, protože to je důležitá věc evropské legislativy, která se bude nějak propisovat i do toho našeho kontextu, a pro krajinu je to potenciálně velká věc. Takže dneska tady se mnou sedí Andy Snováková z Fakta klimatu. Vítej v podcastu opět již tradičně.
A ty se zabýváš ve faktech, hlavně teda zemědělskou krajinou a nějak jako její obnovou, fungováním a tak, ale dneska si chce, možná bych začal, klidně, pak můžeme konkrétní příklady uvádět právě z oblasti toho zemědělství, pokud ti to bude bližší. A zároveň asi naším cílem je trochu představit vůbec celej ten balík zákonů. Já vlastně nevím, jak tomu celýmu říkat, tak to už ti možná předám slovo, jako co to vlastně je teda Nature Restoration? Nařízení o obnově přírody. Klidně začni od toho, jak to vzniklo, jak to vypadá a v jaké je to vlastně fázi nějakýho, řekněme, schvalovacího procesu nebo něco takovýho.
Andy
Dobre, tak nie je to úplne balíček, je to jedno nariadenie vlastne, ktoré bolo schválené minulý rok a vlastne teraz v tomto období ako keby majú štáty predstaviť alebo teda pripravujú jednotlivé, ako keby takto štáty pripravujú plány obnovy. Každý teda sám pre seba v rámci celej Európskej únie a tie plány majú byť pripravené v podstate v druhej polovici tohto roka a bude ich schvaľovať komisia a vlastne po schválení už budeme ako keby jednotlivé štáty budú musieť plniť v podstate tie opatrenia, ktoré navrhli v tých svojich plánoch.
A možno sa vrátim teda ešte trošku na začiatok, o čom tie plány majú byť alebo celé to nariadenie vlastne tak, ako si povedal, je to nariadenie o obnove prírody, čiže v podstate ide o to, že keby. Ideme sa snažiť v rámci celej Európy, aj jednotlivé štáty tu tak trochu zničenú, zdevastovanú, do veľkej miery hlavne hospodársku krajinu obnovovať a v rámci tých plánov majú štáty navrhnúť konkrétne opatrenia, ktoré budú v rámci celého toho obdobia plniť a vlastne ešte teda doplním, že sú tam v rámci celého toho nariadenia ako keby popísané jednotlivé ciele a indikátory, ku ktorým majú tie štáty dôjsť a samozrejme, sú tam aj nejaké časové míľniky, počas ktorých sa bude kontrolovať, akým spôsobom tie štáty tie opatrenia napĺňajú.
Petr
Takže jenom ten základní rámec. Jde o obnovu vlastně zdevastované, poškozené přírody.
Andy
Áno.
Nejen ochrana ale i obnova
časová známka: 04:08
Petr
A to, co vlastně přichází z Evropy na tu jako národní úroveň, jsou teda nějaké indikátory, co sledovat, a nějaké cíle, kterých dosahovat, a státy mají teďka navrhnout jakoby tu cestu, jak se k tomu dostanou. Chápu to správně.
Andy
Ano, je to tak, jako kdyby to nařízení, tak, jak to vypadá, já jsem to vytlačila. Je to nějaká, jakože nějak hrubá brožúrka. Není toho úplně, moc, dá se to, dá se to přečíst a v rámci, v rámci toho nařízení jsou popsány nějaké jakože všeobecné cíle, ke kterým, ke kterým mají v podstatě ty státy dojít, a je na každém tom státě, jakým způsobem vlastně bude ty cíle naplňovat, protože samozřejmě každý stát má jiné podmínky, jiný, nějaký výchozí bod, takže musí být jakože ta opatření specifická.
Petr
Říká, že teda až to stát nějak vymyslí, tak se to vrátí znovu na evropskou úroveň a tam to bude komise nějak jako schvalovat nebo jako. Ano, dá se na to nějaké razítko, že teda dobře, takhle do toho půjdeme.
Andy
Ano.
Petr
Díky. Já jsem vlastně rád i za takový legislativní okýnko, jak to vlastně funguje, v jaké je to fázi, proč je to vlastně zajímavý? Nebo jako, říkám si, různých zákonů na téma příroda a její ochrana. Tady už asi bylo v historii hodně. Taky je tohle něčím specifický.
Andy
Tak práve špecifikujem, je ten rozdiel ochrana a obnova. Teraz si povedal vlastne, že je mnoho v podstate nejakých legislatívnych aktov, zákonov, čohokoľvek na ochranu prírody, ale vlastne toto nariadenie je špecifické tým, že sa jedná o obnovu prírody, čiže nemá ísť tak o to, ako keby zatvárať tú prírodu do nejakých možno oáz, kde sa budeme mať, tá príroda. Super, všetko tam bude bežať, ale vlastne v tom celom svete, v ktorom my fungujeme, žijeme, hospodárime, tak to necháme tak, zničme si to. Je to 1, lebo tam proste niekde to je uzavreté, je to v pohode. Takže v podstate v celom tom nariadení ide o to, aby sme sa zamerali na tú krajinu, v ktorej skutočne žijeme, vlastne na tú hospodársku krajinu, na tie lesy, na tie polia, na tie lúky, tam, kde ako keby s tou krajinou narábame a do veľkej miery do nej zasahujeme, čiže ide o obnovu ako keby tejto v podstate zdevastovanej alebo zničenej časti krajiny.
Petr
Takže vlastně nejde o to, jako zjednodušeně vytvořit víc národních parků a chráněných krajinných oblastí, a jak říkáš, jako uzavírat, prostě vytvářet nějaký jako sarkofágy, prostě nedotčené přírody, ale naopak, jako, no, já si to představuju jako takovou obnovu nějakého soužití s tou přírodou v tom každodenním životě, že na tom poli, v tom lese, jako vlastně, který využíváme i hospodářsky, takže tak tomu rozumím. Dobře.
Andy
Dobre, áno, je to tak, ja si to tiež tak trošku predstavujem, ako možno je to nejaká ideálna, ideálna predstava, ale keby v podstate sa ako keby plnilo a dosiahli sme tých cieľov, ktoré v tom, z toho nariadenia plynú, tak v podstate v roku 2050, dokedy ako keby sú stanovené tie, tie finálne termíny, tak by sme tu mali mať krajinu, v ktorej v podstate je krásna, je bohatá naživo, je strašne pestrá, rôznorodá a je v pohode, akože máme sa aj my v nej dobre, aj tá príroda a krajina sama dobre.
Petr
Tak to jsem rád, že máme další, další věc, která se váže k roku 2050. Takže až budeme vydávat poslední epizodu tohoto podcastu, ve které budeme říkat, že se to všechno podařilo, tak se podíváme i na Nature Restoration Law.
Andy
To sa teším.
Proč je NRL důležitý
časová známka: 08:34
Petr
Proč je to vlastně důležitý? A teď se možná trochu ptám i tím směrem, ty už jsi zmínila, já jsem to pak zopakoval, že jde o obnovu nějaké poškozené, zdevastované krajiny, takže to, že krajina, zejména třeba ta zemědělská, není úplně ve stavu, který by byl v přírodě blízký, zdravý a v pohodě, tak to tady opakujeme často, tak dá se trošku okomentovat, proč je to vlastně důležitý se tímhle směrem vydat, a zase se to možná dá i vyhranit vůči tomu ochranářskému přístupu, tomu vytvořit další tři národní parky.
Andy
Je to dôležité ako keby na rôznych úrovniach, jednak je to dôležité pre tú samú prírodu, proste my chceme, aby fungovala, my chceme, aby bola zdravá, proste sú to nejaké hodnoty, ktoré a ja si myslím, že je dôležité tým spôsobom podporovať a zároveň aj my ako ľudia potrebujeme, aby tá príroda pre nás fungovala. Keď to stiahneme ku klimatickej zmene, tak v podstate pozorujeme rôzne výkyvy počasia, extrémne sucho, extrémne zrážky, povodne, nejak na nás proste dopadá a my potrebujeme, aby nám s tým príroda nejako pomáhala. To, že sú veľké povodne, sčasti zapríčinená aj tým, že tá poľnohospodárska pôda v podstate nie je funkčná, nie je schopná pohlcovať všetku tú náhlú, všetku tú vlahu alebo tie náhle zrážky, ktoré prídu, a my potrebujeme, aby nám do budúcnosti, keďže je pravdepodobné, že sa budú nejakým spôsobom táto situácia zhoršovať v zmysle toho, že bude prichádzať stále viac nejakých extrémnych situácií, čo sa týka počasia, tak my potrebujeme, aby nám príroda pomáhala to zvládať. V podstate to je, to, si myslím, že je v tom ako keby veľmi dôležité a zároveň nám príroda môže pomáhať aj tú klimatickú zmenu zmierňovať, mitigovať. V podstate lesy, aj pôda sú obrovské úložiská uhlíku, ktoré ako keby nesmieme na ne zabúdať a proste potrebujeme ich využívať čo najviac aj vo svoj prospech. Aj týmto smerom. Tak.
Petr
Asi se dá doplnit i nějaké to jako produkční hledisko, že abychom v roce 2050 ještě pořád měli zemědělství, které něco produkuje, tak spotřebujme zdravou půdu.
Andy
Áno. Tak isto potrebujeme zdravé lesy na to, aby dokázali produkovať toľko dreva, koľko aj my potrebujeme. Nechcem to úplne otáčať ako keby úplne antropocentricky na nás, ale je to tak, proste my tú prírodu využívame. To nariadenie sa venuje hlavne tej časti krajiny, v ktorej žijeme a hospodárime, a budeme hospodáriť aj naďalej, takže my potrebujeme, aby tá krajina fungovala.
Petr
To mně vlastně přijde, jakože to opakuje, že to je vlastně to, co je unikátní, tak mně to přijde jako fajn opakovat, že vlastně, že tady fakt jde jako o obnovu té krajiny, kterou využíváme, ve které jsme hodně přítomní, jako lidi. Nejde o to ještě víc chránit národní park nebo něco takovýho. Hele, jak se vlastně pozná, že ta příroda je teda ve špatným stavu, jako co jsou, a teď nevím, jestli jsou to jako indikátory, nebo co jsou nějaký věci, který jako sledujeme. A trochu se vracím k tomu, jak si říkala, v té, v tom nařízení o ochraně přírody jsou nějaký jako cíle nebo nějaký věci, co ty státy mají sledovat, vůči kterým se mají naplánovat nějaký věci, tak dalo by se třeba nějaký z nich jako uvést klidně na příkladu třeba té zemědělské krajiny.
Andy
Tak ako hovoríš, áno, už v tom samotnom nariadení sú stanovené nejaké tie indikátory, ktorými sa máme riadiť, pretože je to, je to vlastne ťažké povedať, či je príroda v dobrom alebo zlom stave. Keď sa na to pozrieme, môžeme povedať, že je v zlom, môžeme povedať, že je v dobrom, proste treba na to nejaký benchmark, podľa ktorého to vieme určiť. A keď sa pozrieme na tie poľnohospodárske ekosystémy, tak v podstate tam nejakými indikátormi, ktoré vychádzajú z toho najchudobnejšieho stavu, sú v podstate alebo nejaký cieľ, ktorý v tom je, je obnovovať odvodnené rašeliniská. Ďalší z tých cieľov je navracať vtákov do poľnohospodárskej krajiny, čiže cieľom je ako keby zvyšovať trend počtov populácií. Ďalší z indikátorov je motýlí index. Alebo ešte taký trošku zastrešujúci je indikátor, ktorý sa týka opeľovačov, čiže tiež ide o to, aby, alebo je teda snaha alebo cieľ v rámci toho nariadenia o to, aby sa zvyšovali počty populácií opeľovačov. Potom dôležitým znakom je tiež, keďže poľnohospodárstvo hospodári s pôdou, teda s tým materiálom, s ktorým narába aj pôda, tak indikátorom je množstvo organického uhlíku v pôde. A posledným z indikátorov je ako keby podiel poľnohospodárskej krajiny s krajinotvornými prvkami, tzn. v podstate, keď sa pozrieme na tú krajinu, aká je pestrá v zmysle toho, či sú tam nejaké stromy, remizky, medze, poľné cesty a pod.
Význam indikátorů
časová známka: 13:34
Petr
Já jako já ty přemýšlím tím, ty jsi vyjmenovala, kolik jich bylo, šest nebo pět, něco takovýho? Proč vlastně tyhle? Já si dokážu představit, že jako to, co mě napadlo jako krajinné prvky, že jich chceme víc, tak to je něco, co považuju už skoro aspoň v té naší bublině za nějakou jako komnlič, jak se tomu říká, že to už jasně, kdyby ta zemědělská půda nebyly jenom širé lány, ale byla víc rozčleněná, tak, jako to tady v tom podcastu už jsme říkali několikrát, i vlastně. Ladislav Miko o tom mluvil v té epizodě o půdě, tak to jako chápu, ale říkám si, proč třeba jako ten motýlí index, jako co to znamená, jakože hodně motýlů je hodně motýlů, a to znamená zdravá krajina, nebo jak se vůbec tady tyhlety indikátory vybírají? Jako jaký přemýšlení zatím, že zrovna z tohohle máme odhadnout, že ta krajina je nebo není zdravá?
Andy
Ono všetky z tých indikátorov sú nejakým spôsobom zastrešujúce alebo tak by som povedala, že nie sú úplne samoúčelné. To, keď my sledujeme napr. tie opeľovače alebo motýle, neznamená to, že nám ide iba o to, aby bolo veľa motýľov, ale znamená to, že keď vidíme na lúke veľa motýľov, tak to pravdepodobne znamená, že majú ten životný priestor, tzn. že tam je veľa druhov kvetov, že je tam, že je tá krajina nejakým spôsobom pestrá v tom zmysle, že nájdu si nejaký úkryt, majú priestor, kde prejdú celým svojím životným cyklom, čiže to ako keby hovorí, ako keby každý z tých indikátorov hovorí o nejakých komplexných procesoch, ktoré v prírode bežia. Keď sa pozrieme napr. na ten uhlík v pôde, tak v podstate síce pýtame sa, koľko uhlíku v tej pôde je, ale čo to reálne znamená, je, že sa pýtame na to, koľko organickej hmoty je v tej pôde. Keď je v pôde dostatok organickej hmoty, znamená to, že je tam veľké množstvo života, baktérií, húb, rôznych hmyzákov a pod. žížal. To ďalej znamená, že je tam pôda živá, že v podstate je tam aj dostatok živín, rastliny, aj všetky plodiny, ktoré tam pestujeme, majú dostatok živín, z ktorých môžu čerpať. Zároveň tzn. že tá pôda má dobrú štruktúru, takže je schopná ponímať vodu napr. pri tých extrémnych zrážkach náhlych, takže nedochádza, alebo sú trošku eliminované ako keby tie povodne. Takže ako keby každý z tých indikátorov má nejaké ďalekosiahle väzby.
Petr
Trochu si říkám, jako že vstupuje do toho i to, že tohle jsou třeba indikátory, které se dají docela jako snadno sledovat. Jakože nevím, nějak si říkám, jestli třeba je snadnější, než abych jako měřil počet druhů polních nebo lučních květin na louce, tak se prostě podívat, kolik tam je motýlů nebo jakože jestli třeba, jestli tohle a tak trochu přemýšlím, jestli tohle je jakoby ten důvod, proč zrovna tyhle indikátory, že vlastně víme, jaké měřit, případně jsou dobře změřené. Je to tak jak. Rozumím tomu dobře.
Andy
Neviem úplne presne odpovedať, keďže ako keby nebola som pri tom, pri tom procese, ako sa vyberali tie indikátory, ale myslím si, že do veľkej miery máš pravdu, napr. aj keď ste sa bavili v predošlej epizóde, pani Kovaňová, ktorá je ornitologička, a vlastne ona hovorila o tom, že tie vtáky sú v podstate dostatočne dobre preskúmaná skupina, čiže máme dáta, ktoré môžeme porovnávať, a vlastne na to, aby sme my mohli nejakým spôsobom hodnotiť ten stav krajiny, tak tie dáta potrebujeme, v podstate nemôžeme to hodnotiť z niečoho neexistujúceho, z niečoho nepreskúmaného, takže áno, jedným z tých ako keby kritérií pre výber tých indikátorov je aj to, že sa tomu niekto venuje, že k tomu už existuje nejaká metodológia, na to nejaký spôsob toho výskumu, že tie dáta už sú a teda máme s čím pracovať.
Petr
Máš nějaká data jako v hlavě nebo v poznámkách z těch indikátorů, jakože dají se říct k tomu nějaká čísla, třeba ke konkrétním oblastem?
Andy
Môžem, nie úplne asi k všetkým, ale napr. čo sa týka tých vtákov, tak ako keby ten indikátor poľných vtákov, on hovorí o tom, ako sa, zjednoduším, to, ako sa majú rôzne druhy poľných vtákov v Česku, ale aj v Európe sú to vybrané druhy. Ako keby zovšeobecňujúca informácia pre ten indikátor je, že od nejakých osemdesiatych rokov v podstate pokleslo množstvo populácií poľných vtákov o tretinu v Česku aj v Európe, aj keby sme sa pozreli na jednotlivé druhy, tak je to pre každý iné, napr. čeka, chláta, ktorá je celkom ako keby spomínaný druh, tak tam poklesy tie populácie až o 90 %. O tých osemdesiatych rokov, ale zase pri niektorých druhoch je to menej, čo sa týka toho uhlíku v pôde. Tak keby. Nevychádzam z dát, ktoré by boli nejakým spôsobom napísané v tom nariadení, ale v tom, čo som bola schopná asi k tomu dohliadať v nejakých európskych databázach a pod.
Tak čo sa týka toho uhlíku v pôde, tak ako keby priemerné české pole obsahuje, myslím, že 1,5 % uhlíku, čo je v podstate nám nehovorí úplne nič, ale keď to dáme do kontextu Európskej únie, tak je to o niečo menej, ako je európsky priemer, napr. je to v podstate najmenej zo všetkých typov ekosystémov, kde sa ten uhlík nejakým spôsobom skúma, napr. lúky majú o niečo viac, myslím, že 2,5 %, potom lesy ešte viac a najviac majú rašeliniská, kde to môže byť až nejakých 40 %. A zároveň toto číslo tiež by bolo treba dať do kontextu k tomu, ako to bolo napr. predtým, ako sme začali úplne intenzívne hospodáriť na tých poliach a v podstate ako keby ten uhlík sa odtiaľ strácal, v podstate aj každé hovorím o nejakom všeobecnom poli v Česku. Každé pole to bude mať, samozrejme.
Petr
Jinak a dá se to s něčím srovnat, jako ať už teda s tím historickým, jako před tím, co tam bylo, anebo s tím třeba cílem, jakože když teď je 1,5 %, tak jako míříme na spíš dvě nebo 35 %.
Andy
Neviem. Myslím, že tam nie je stanovené konkrétne číslo, práve preto, lebo je ťažké povedať to nejako všeobecne, pretože každá pôda je iná, spôsoby hospodárenia, lebo spôsob, akým sa na nej hospodári, to takisto ovplyvňuje, klíma to ovplyvňuje tak, ale ako keby cieľom v rámci toho nariadenia je to, aby ten trend rástol, s čím to môžeme porovnať, ale neviem povedať presné číslo. Tak sú tu napr. polia, kde sa hospodári regeneratívnym spôsobom, ktorý zvyšuje podiel uhlíku a teda, alebo teda organickej hmoty v pôde.
Petr
Hele, děkuju i za tady ty jako trošku víc zahloubání do těch jako jednotlivých indikátorů a kde se třeba měří, co je ještě k tomu potřeba říct, jako k nařízení o ochraně přírody. Případně jako co vím, že máš s sebou nějaký poznámky? Tak trochu se ptám i na to, jako je ještě něco, co by lidi měli vědět, na co já se třeba neptám, anebo mě to nenapadne, případně něco, co by si ráda jako zdůraznila.
Andy
Nad čím ja ešte veľa som uvažovala, je v podstate to, že ako keby tá obnova sa deje často na tej lokálnej úrovni v podstate a delí sa to na každom tom poli, deje sa to na každom tom rašelinízku, napr. a príde mi, že je to niečo, do čoho sa ľudia môžu aj zapájať, že sú rôzne projekty, aj napr. na tú obnovu, obnovu rašelinísk, môžu sa ľudia zapojiť do toho, priamo tam ísť priamo niečo budovať a budovať to fakt v blízkosti napr. svojho domu a žiť to, ako keby žiť, žiť tú obnovu jednak tým, že sa na nej podieľajú a potom mať aj benefity z toho, že napr. sa im tam začnú vzlietať druhy vtákov alebo zrazu nebudú mať tak zaplavené pozemky, pretože aj tam to rašelinisko, ktoré tu vodu pohlcuje, takže ako keby možno tá trošku osobná lokálna úroveň mi v tom tiež príde, príde zaujímavá.
Jaké projekty má smysl podporovat
časová známka: 21:48
Petr
Díky, že to říkáš, protože jakože často přichází nějakej dotaz, co pro to můžu udělat já, že jo. A teď vlastně, nevím, u dekarbonizace průmyslu je to takový, no, hele, nevím, možná, asi nevlastníš cementárnu, tak spíš míň. Tohle je vlastně hezký, jako že se to dá propojit na tu lokální úroveň. Dokázala bys dát tomu i radu? Protože já si říkám, kdybych já chtěl tady jak v okolí prostě městečka, kde žiju, jako tohle podpořit nebo když budu vidět, že se tady něco takovýho děje, tak kam se mám podívat, podle čeho se mám rozhodnout, jestli to jakoby dává smysl? Protože si říkám, nechtěl bych podpořit úplně nějakej jako nesmyslnej náhodný projekt vysázení nějakých stromů, kde pravděpodobně za 15 let zase zemřou. Jo, tak je to, jsou nějaký takový indikátory jako pro mě jakožto člověka jako podle čeho třeba vybírat, do čeho investovat tu energii.
Andy
Čo mne v tomto pomáha a čo mi ako keby robí aj radosť, keď ma možno trošku trápi táto téma, tak ja si pozerať v podstate stránku Adapterra Awards od nadácie Partnerstvo, kde majú krásne vypísané jednotlivé ako keby projekty obnovy krajiny, ktoré bežia, sú super, dá sa cez to prelinkovať v podstate na tie jednotlivé projekty, ako keby popýtať sa možno tých konkrétnych ľudí, čo by potrebovali, ako sa môže človek zapojiť. Jednak tam človek, je tam v podstate popísané to, ako vyzerala tá lokalita pred tým, čo sa tam stalo, a ako to vyzerá potom, ak už ten projekt nejaký čas beží, čiže vlastne vie si človek nejakým spôsobom z toho pomerne jednoznačne vyčítať, že aha, tak fakt sa tam stala nejaká super vec, fakt tam teda začínajú teda teraz prilietavať tie vtáky, fakt má zmysel toto robiť.
Petr
Vlastně se tam asi i můžu jet podívat.
Andy
Áno. Popravde je to ale podľa mňa náročné povedať úplne možno laicky a bez nejakého ako keby mega ponoru do toho, čo je správne a čo je nesprávne opatrenie, pretože niektoré sa nám môžu zdať na prvý pohľad, napr. zlé, keď sa obnovujú radšej dneska tým, že sa vybagrujú, čo môže prísť v podstate nezmyselné, ale v podstate to je spôsob, akým sa to často robí, samozrejme sú aj iné spôsoby, ale aj toto je 1 z nich a časom vidno, že ako keby tá obnova má zmysel. No tak akože moja rada v tom asi je. Iste sa pozrieť na tie jednotlivé projekty, pýtať sa tých konkrétnych ľudí, pozerať možno stránky organizácie, ktoré sa tomuto venujú. Zaujímať sa.
Petr
To je vlastně i možná hezká rada, pokud nás posloucháte někdo, kdo jste třeba, nevím, jako zastupitel u vás na obci, tak jako můžete se inspirovat, vlastně zavolejte starostovi starostovi a pojďte se zeptat, hele, co u vás teda fungovalo? Nám tady tři firmy radí, že máme dělat tohle? Dávalo vám to smysl, když jste dělali tam u vás prostě za kopcem a vlastně, vlastně to je hezký, že je kde se inspirovat. Tak jako. Díky za tuhle zmínku a děkuju vlastně za celý tenhle ten rozhovor a za představení nařízení o obnově přírody. A vždycky ten český název musím trochu lovit. Tak jsem rád, že jsme to jako představili, asi se na to budeme odkazovat i v dalších epizodách. Díky, že sis udělala čas.
Andy
Veľmi ďakujem aj já za príjemný rozhovor.