86: Nařízení o obnově přírody (NRL)

26. březen 2025, epizoda 86

Nature Restoration Law (česky Nařízení o obnově přírody) je unikátní svým zaměřením na tu část krajiny, kde žijí lidé a probíhá hospodářská činnost. Jde o základní rámec pro obnovu poškozené přírody a zdevastovaných ekosystémů na celém kontinentu. Na rozdíl od jiných legislativ se tedy nesoustředí jen na ochranu v rámci národních parků atp.

Transkript epizody Sdílej! Tweetuj!

S Andy Snovákovou z Fakta o klimatu se bavíme o významu NRL – kromě potřeby zachování zdravé přírody jako takové jde samozřejmě také o dopady na lidi. Příkladem je špatná absorpce nefunkční zemědělské půdy, která nedokáže v případě náhlých velkých srážek pojmout dostatek vody, aby zabránila ničivým povodním. Obecně budeme v budoucnosti, kdy lze očekávat častější extrémy počasí, potřebovat, aby nám příroda co nejvíce pomáhala v jejich zvládání. A to nepůjde, pokud nebude v co nejlepší kondici.

NRL stanovuje indikátory a cíle jako jsou obnova odvodněných rašelinišť, zvyšování populací opylujících živočichů nebo pestrost polnohospodářské krajiny. Tyto indikátory odrážejí širší ekologické procesy – např. nejde jen o počet motýlů nebo ptáků, ale o skutečnost, že když se jim daří, znamená to, že krajina jako celek funguje.

Hosté

  • Andy Snováková (Fakta o klimatu)

Bonusové materiály

  • Video verze podcastu Nařízení o obnově přírody (NRL) (Podcast 2050)
    Video verze tohoto podcastu. Sledujte náš kanál na YouTube. Kromě nových epizod na něm vychází také kratší rozhovory a další bonusový obsah k aktuálním tématům.

  • Explainer Co ovlivňuje zdraví půdy a proč půda degraduje? (Fakta o klimatu)
    Kvalita zemědělské půdy v Česku i na mnoha místech ve světě dlouhodobě klesá. Je to způsobeno zejména lidskou činností, především intenzivním modelem hospodaření, který je optimalizován na co možná nejvyšší, krátkodobé výnosy, ale nehledí na dlouhodobé zdraví půdy a její další (neprodukční) funkce. Jaké problémy jsou s touto postupující degradací spojeny a jak souvisí stav půdy se změnou klimatu?

  • Infografika Mezinárodní dohody o biodiverzitě (Fakta o klimatu)
    Klíčové události světového úsilí zaměřeného na biologickou rozmanitost (biodiverzitu) a ochranu přírody.

  • Podcast Jak bojovat se suchem a vracet život do české krajiny – příklady dobré praxe (Podcast 2050)
    Starší epizoda našeho podcastu. Podmáčená louka je pro zadržování vody v krajině mnohem lepší než nově vybudovaná vodní nádrž. Při tvorbě adaptačních opatření na změny klimatu, a zejména na stále častější sucho, se toho dá i hodně pokazit. A to i přes nadšení nebo upřímnou snahu obcí či jednotlivců. Jak tedy na to?

  • Legislativa Nature Restoration Law (EU)
    Plné znění Nařízení o obnově přírody.

  • Ocenění Adapterra Awards (Adapterra Awards)
    Projekt oceňuje inspirativní inciativy, které pomáhají přizpůsobit naše města, domy a krajinu klimatické změně.

  • Statistiky Jednotný program sčítání ptáků (Česká společnost ornitologická)
    Meziroční vývoj početnosti jednotlivých druhů v České republice.

  • Statistiky Pan-European Common Bird Monitoring Scheme (PECBMS)
    Cílem programu je využívat běžné druhy ptáků jako indikátory celkového stavu přírody na základě rozsáhlých a dlouhodobých dat o změnách hnízdních populací napříč Evropou.


Transkript epizody