21: Proč roste cena elektřiny? Souvislosti a možné scénáře do budoucna.

2. březen 2022, epizoda 21

Na konci roku 2021 upoutal značnou mediální pozornost prudký nárůst cen elektřiny. Stojí za ním hned několik faktorů – rychlé oživení světové ekonomiky po covidové krizi, závady na infrastruktuře a zdražení cen zemního plynu. Jak spolu tyto faktory souvisejí a jak vůbec celý systém výroby, obchodování a dodávek elektřiny funguje? To vše se dozvíte v této epizodě.

Transkript epizody Sdílej! Tweetuj!

S našimi hosty diskutujeme také o tom, jak by mohl trh s elektřinou v budoucnosti vypadat a na jaký mix zdrojů energie budeme v České republice pravděpodobně spoléhat. V souvislosti s aktuální situací na východě Evropy se rovněž věnujeme potenciálu budování většího množství obnovitelných zdrojů, které mohou do budoucna snížit naši závislost na fosilních palivech. A dotkneme se také velmi důležité otázky: co může každý z nás udělat pro to, abychom své náklady na elektřinu v budoucnu maximálně snížili? A co může udělat stát?

Tuto epizodu najdete i na našem YouTube kanálu v podobě videa.

Hosté

 • Oldřich Sklenář (Asociace pro mezinárodní otázky)
 • Jan Krčál (Fakta o klimatu)

Bonusové materiály

 • Explainer Jak se na trhu stanovuje cena elektřiny? (Fakta o klimatu)
  Přečtěte si také náš nový explainer, ve kterém podrobně vysvětlujeme, jak se cena elektřiny na trhu určuje.

 • Infografika Elektřina v ČR: výroba, spotřeba a emise (Fakta o klimatu)
  Přehled výroby elektřiny podle zdrojů, souvisejících emisí CO2eq a spotřeby elektřiny podle sektorů. Uhelné zdroje produkují naprostou většinu emisí v rámci české elektroenergetiky.

 • Infografika Srovnání scénářů transformace elektroenergetiky ČR (Fakta o klimatu)
  Srovnání pěti nedávných scénářů pro transformaci české elektroenergetiky do roku 2030. Scénáře se radikálně liší ve svém dopadu na snížení emisí skleníkových plynů souvisejících s výrobou elektřiny. Stejně tak se scénáře liší zaměřením a použitou metodikou.

 • Infografika Vývoj světových cen elektřiny podle zdrojů (Fakta o klimatu)
  Srovnání vývoje sdružených nákladů na výrobu elektřiny v modelových velkých elektrárnách (tzv. utility-scale) od roku 2009 do roku 2020, především z hlediska technologií a trhu. Do ceny nejsou započteny dotace, ceny emisních povolenek ani náklady spojené s vyrovnáním nestálosti zdrojů. V grafu jsou zobrazeny obnovitelné zdroje, které mají v České republice největší potenciál rozvoje.

 • Další materiály najdete na webu Fakta o klimatu v sekci Energetika (Fakta o klimatu)


Transkript epizody