Téma: Politika a legislativa

Legislativní aspekty klimatické změny, mezinárodní dohody, konference COP, zelená politika EU aj.

81: Živě z panelové diskuze 2015–2025–2035

19. prosinec 2024, epizoda 81

Hosty je tentokrát celá sestava odborníků, kteří se společně zamýšlejí nad vývojem ochrany klimatu z pohledu několika důležitých oblastí.

Podrobnosti a bonusy Transkript

56: Živě z COP 28 s Miriam Macurovou a Romanou Jungwirth Březovskou

18. prosinec 2023, epizoda 56

Klimatická konference COP 28 se konala ve Spojených arabských emirátech. Obě naše hostky se na konferenci samy nacházely, díky čemuž jsme měli možnost nahlédnout přímo do místa dění.

Podrobnosti a bonusy

50: Q&A na téma Energetika

16. srpen 2023, epizoda 50

V posledním měsíci jsme na sociálních sítích a v newsletteru Fakt o klimatu sbírali vaše dotazy na téma energetiky. Často jste se ptali na materiálovou náročnost a efektivitu obnovitelných zdrojů energie, na liberalizovaný trh s elektřinou a energetickou burzu nebo na připravované změny energetického zákona v České republice.

Podrobnosti a bonusy Transkript

45: Pod proudem: Jak se vyznat ve změnách energetického zákona?

31. květen 2023, epizoda 45

Jaké změny se aktuálně dějí na poli energetické legislativy? A jak ovlivňují rozvoj obnovitelných zdrojů a další klíčové parametry nové energetiky? Epizodu odpovídající na tyto otázky jsme se chystali natočit v rámci naší „energetické série“, ale zjistili jsme, že stejné téma už dobře zpracoval někdo jiný. Proto vám dnes přinášíme hostující epizodu podcastu Pod proudem.

Podrobnosti a bonusy Transkript

41: Radim Tolasz: Jak vznikají zprávy IPCC

12. duben 2023, epizoda 41

Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) nedávno vydal poslední část takzvané Šesté hodnotící zprávy, která shrnuje dosavadní vědecké poznání o změnách klimatu. S klimatologem a zástupcem ČR v tomto panelu Radimem Tolaszem si povídáme o tom, jak tyto zprávy vznikají a co se nachází v té poslední.

Podrobnosti a bonusy Transkript

34: Julian Popov: O klimatické neutralitě EU a jak ji ovlivní probíhající válka a další velké výzvy dneška (ENG)

30. listopad 2022, epizoda 34

Jak ovlivní konflikt na Ukrajině evropský Green Deal a balíček opatření Fit for 55? Jakou roli v transformaci na nízkouhlíkovou ekonomiku hraje finanční sektor? A jak na evropské úrovni řešit rozdíly, které existují mezi jednotlivými regiony?

Podrobnosti a bonusy

33: Je ESG cesta k udržitelným firmám? Rozhovor s Julianem Tothem.

16. listopad 2022, epizoda 33

Za zkratkou ESG se skrývá systém hodnocení firem a jejich činnosti z různých hledisek, který zahrnuje mimo jiné i změnu klimatu: Jak se firma dokáže vypořádat s dopady této změny? A jak k této změně naopak svým působením přispívá? Když se investor rozhoduje, do jakého byznysu vloží své peníze, obvykle si dělá podrobný průzkum toho, jak si která firma vede a jakým rizikům bude pravděpodobně v budoucnu čelit. Stále větší prostor je přitom v poslední době věnován také tzv. nefinančním kritériím, a právě na ty se vztahuje ESG.

Podrobnosti a bonusy

32: David Moran: Nahlédnutí do života klimatického diplomata. (ENG)

26. říjen 2022, epizoda 32

Zkušený britský vyjednavač nás v tomto rozhovoru s Ondrášem Přibylou nechává nahlédnout do zákulisí klimatických jednání i diplomacie samotné. To nejdůležitější na jeho práci je prý umět naslouchat. Musí pochopit postoje jednotlivých stran a umět si představit kroky, na kterých by se tyto strany mohly dohodnout.

Podrobnosti a bonusy

31: Diplomaté, do Egypta! COP 27 je za dveřmi.

26. říjen 2022, epizoda 31

Největší klimatická konference roku se koná už začátkem listopadu. Co od ní můžeme čekat, o tom s námi diskutují Kateřina Kolouchová a Ondráš Přibyla z Fakt o klimatu. Letošní COP má přezdívku „implementační“. Očekává se od něj totiž, že pomůže převést již existující dohody z papíru do reality. To bude ovšem záležet především na tom, jak se zachovají státníci a diplomaté poté, co se ze summitu vrátí do svých zemí.

Podrobnosti a bonusy Transkript

26: Kam plynou peníze z emisních povolenek a co je to klimatická dividenda?

2. červen 2022, epizoda 26

Evropský systém pro obchodování s emisemi neznamená jen rostoucí náklady pro ty, kdo emise vypouštějí, ale také výnosy, které se vracejí zpět do státního rozpočtu. Odtud bere stát prostředky například na dotace spojené se zateplením vaší nemovitosti nebo pořízením nového kotle.

Podrobnosti a bonusy Transkript

25: Jak se Indie vyrovnává se změnou klimatu? Rozhovor s indickým velvyslancem v Česku.

18. květen 2022, epizoda 25

Indie dnes není energeticky soběstačná země a změna klimatu jí přinese další výzvy v podobě zaplavení velkých měst, vln veder či delších období sucha. Přesto se však stát, kde žije šestina veškeré světové populace, zavázal do roku 2030 pokrýt 50 % své spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů a už teď je zde v provozu největší solární park na světě.

Podrobnosti a bonusy

19: Fit for 55 – Evropský balíček opatření v kostce

2. únor 2022, epizoda 19

Členské státy Evropské unie (včetně ČR) podepsaly Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal) a navazující dokumenty, čímž se dosažení klimatické neutrality do roku 2050 stalo právně závazným cílem EU.

Součástí tohoto dlouhodobého úsilí je i střednědobý cíl k roku 2030 – do konce této dekády chce EU jako celek snížit své emise o 55 % oproti roku 1990. Jaké konkrétní kroky jsou k dosažení tohoto ambiciózního cíle potřeba, detailně popisuje balíček opatření zvaný „Fit for 55“, z něhož vám to nejdůležitější představujeme v této epizodě.

Podrobnosti a bonusy Transkript

18: Klimatický summit COP26 s odstupem a v souvislostech – co přinesl?

20. leden 2022, epizoda 18

V listopadu 2021 proběhla v Glasgow světová klimatická konference COP26. Ještě než začala, věnovali jsme jí celou sérii našeho podcastu, a je tedy na místě, abychom se nyní ohlédli zpět: jaké jsou její výsledky a co se vlastně podařilo dojednat?

Podrobnosti a bonusy Transkript

17: Klima 2021 – Extrémní projevy počasí, rostoucí ceny elektřiny a běh na dlouhou trať

5. leden 2022, epizoda 17

Rádi bychom vám popřáli vše nejlepší do nového roku 2022 a při té příležitosti se s vámi podělili o krátké ohlédnutí za klimatickými událostmi minulého roku. Shrnujeme v něm, co se dělo s klimatem samotným a co se odehrálo v oblasti společenské transformace, politiky a legislativy.

Podrobnosti a bonusy Transkript

15: Živě z Glasgow: Romana Březovská a Barbora Kvasničková

9. listopad 2021, epizoda 15

Pokud jste si poctivě poslechli naši druhou sérii, víte, že sledujeme příběhy českých vyjednavačů na COP26 v Glasgow.

Podrobnosti a bonusy

14: Rozhovor: Barbora Kvasničková, delegátka při OSN reprezentující mladé lidi z Česka

20. říjen 2021, epizoda 14

Rozhovor s Bárou Kvasničkovou jsme původně chtěli zařadit do prvních pěti dílů série – mezi ostatní hosty. Nakonec jsme ale usoudili, že tento rozhovor bude mít větší hodnotu jako celek.

Podrobnosti a bonusy

13: COP26 v Glasgow: Co čekat od nejvýznamnější klimatické konference roku?

20. říjen 2021, epizoda 13

Závěr série o mezinárodních klimatických jednáních patří samotné konferenci v Glasgow. Jedná se o summit všech smluvních stran Rámcové úmluvy o změně klimatu (UNFCCC), který se koná každý rok, nicméně letošní ročník je často v médiích prezentován jako „poslední šance pro klima“. Poslední šance to určitě není, ale bezesporu jde o důležitý summit.

Podrobnosti a bonusy

12: Jak se dnes svět dívá na změnu klimatu a s čím jedou státy na COP26 v Glasgow?

20. říjen 2021, epizoda 12

Světový klimatický summit v Glasgow se koná na začátku listopadu a v této epizodě se zaměříme na to, jak se současný svět na změnu klimatu dívá – jak na jednotlivé státy dopadají její důsledky a co se s tím jednotlivé země pokoušejí dělat.

Podrobnosti a bonusy

11: Mezinárodní jednání: Jak probíhají a jaké jsou osobní zkušenosti českých vyjednavačů

20. říjen 2021, epizoda 11

Jak se stane, že se na jednom místě na 14 dní sejde celý svět a dokáže se na něčem dohodnout? Ve třetí epizodě ze série o mezinárodních klimatických jednáních si přiblížíme, jak vůbec taková jednání probíhají, jak to celé funguje.

Podrobnosti a bonusy

10: Dopady mezinárodních jednání, klimatické právo a žaloby

20. říjen 2021, epizoda 10

Mají mezinárodní jednání o klimatu vůbec nějaký smysl? Mají nějaký reálný dopad? Nebo je to jen prázdné tlachání politiků? Těmito otázkami jsme se nechali vést při nahrávání druhé epizody ze série o mezinárodních jednáních a dohodách.

Podrobnosti a bonusy

9: Mezinárodní jednání o klimatu: historie, smysl a důležité milníky

20. říjen 2021, epizoda 9

Představujeme dalších šest dílů podcastu 2050, opět v ucelené sérii. Tentokrát jsme se zaměřili na téma mezinárodních jednání a klimatických dohod. Jak aktivně k tématu změny klimatu přistupují země v různých částech světa, jaké jsou jejich národní priority a o čem spolu diskutují? A jakou roli hraje Česká republika?

Podrobnosti a bonusy Transkript

7: Změny na politické úrovni & jak může přispět každý z nás

28. červenec 2021, epizoda 7

Přehled možností, jak dosáhnout uhlíkové neutrality v jednotlivých sektorech, máme za sebou. Pořád ale nevíme přesně, kdo tedy zařídí, aby se to opravdu stalo. A právě na to se podíváme v poslední epizodě první série našeho podcastu.

Podrobnosti a bonusy Transkript