Téma: Klimatická změna

Fyzikální podstata klimatické změny, informace o trendech, teplotách, extrémech počasí aj.

61: Tomáš Janoš: Vliv extrémních teplot na úmrtí v Česku

7. únor 2024, epizoda 61

Studie vědců z Masarykovy Univerzity zkoumala vliv extrémních teplot na úmrtnost v ČR a potvrdila světová data o důsledcích neobvykle nízkých i vysokých teplot v podobě zvýšené úmrtnosti.

Podrobnosti a bonusy Transkript

51: Vedro ve městě. Co s tím?

23. srpen 2023, epizoda 51

Naši hosté z Nadace Partnerství se dlouhodobě věnují udržitelnosti a komfortu života ve městech v čase postupující klimatické změny. V dnešní epizodě se zaměříme na to, jak konkrétně klimatická změna na městské prostředí dopadá a proč jsou zde vedra větší problém než v otevřené krajině. Probereme principy adaptačních opatření a uvedeme také příklady jednotlivých adaptačních prvků i příklady fungující adaptace celých měst.

Podrobnosti a bonusy Transkript

48: Vlny veder – co o nich víme a jak je ve zdraví přežít

18. červenec 2023, epizoda 48

Lékař, klimatolog, meteorolog a fyzik vysvětlují v této epizodě vlny veder, každý z pohledu svého oboru. Přestože mluví hlavně o českém kontextu, mnohé z toho, co říkají, platí i globálně. Dozvíte se, jaká rizika pro naše zdraví vedra představují a jak těmto rizikům účinně předcházet. Získáte také základní informace o tom, co to vůbec vlna veder je, jak vzniká a jaký vývoj se u tohoto extrému počasí očekává do budoucna.

Podrobnosti a bonusy Transkript

41: Radim Tolasz: Jak vznikají zprávy IPCC

12. duben 2023, epizoda 41

Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) nedávno vydal poslední část takzvané Šesté hodnotící zprávy, která shrnuje dosavadní vědecké poznání o změnách klimatu. S klimatologem a zástupcem ČR v tomto panelu Radimem Tolaszem si povídáme o tom, jak tyto zprávy vznikají a co se nachází v té poslední.

Podrobnosti a bonusy Transkript

30: Vlny veder – jak vznikají a jejich souvislost s klimatickou změnou

3. srpen 2022, epizoda 30

Červenec 2022 byl v Evropě charakteristický extrémními vlnami veder. S Ondrášem Přibylou vysvětlujeme, jak vlny veder vznikají, jaké měly v poslední době projevy a proč jsou kvůli změnám klimatu dnes čím dál častější a intenzivnější. Dotýkáme se také otázky adaptace naší krajiny a měst na stále teplejší počasí, které nás v následujících desetiletích čeká a rozhodně se mu nevyhneme.

Podrobnosti a bonusy Transkript

29: Kolik stojí povodně a kolik sucho? Klima a extrémy počasí očima pojišťoven

20. červenec 2022, epizoda 29

Podle Jana Matouška, ředitele České asociace pojišťoven, je změna klimatu jedním ze dvou hlavních témat, která pojišťovny v současnosti řeší. S rostoucí průměrnou roční teplotou totiž přibývá i extrémních projevů počasí, jako jsou vlny veder, sucho, intenzivní srážky apod., a škody, které tyto extrémy způsobí, pak do velké míry hradí právě pojišťovny. Je pro ně tedy velice důležité se na častější výskyt těchto jevů a jejich větší intenzitu dobře připravit.

Podrobnosti a bonusy Transkript

25: Jak se Indie vyrovnává se změnou klimatu? Rozhovor s indickým velvyslancem v Česku.

18. květen 2022, epizoda 25

Indie dnes není energeticky soběstačná země a změna klimatu jí přinese další výzvy v podobě zaplavení velkých měst, vln veder či delších období sucha. Přesto se však stát, kde žije šestina veškeré světové populace, zavázal do roku 2030 pokrýt 50 % své spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů a už teď je zde v provozu největší solární park na světě.

Podrobnosti a bonusy

23: Nefunkční elektrárny, nedostatek potravin nebo ztráta domova. I tak mohou vypadat dopady klimatických změn.

13. duben 2022, epizoda 23

Dobrou zprávou je, že například mnoho firem už dnes nehledí jen na peníze a hodně přemýšlí o tom, jaké riziko klimatická změna představuje pro jejich byznys. Stále více můžeme ve světě pozorovat obrat v přístupu k tomuto riziku a snahu o jeho minimalizaci, přestože to může krátkodobě znamenat i ekonomické ztráty. Z dlouhodobého hlediska je však toto úsilí důležité nejen environmentálně, ale vyplatí se i finančně.

Podrobnosti a bonusy Transkript

17: Klima 2021 – Extrémní projevy počasí, rostoucí ceny elektřiny a běh na dlouhou trať

5. leden 2022, epizoda 17

Rádi bychom vám popřáli vše nejlepší do nového roku 2022 a při té příležitosti se s vámi podělili o krátké ohlédnutí za klimatickými událostmi minulého roku. Shrnujeme v něm, co se dělo s klimatem samotným a co se odehrálo v oblasti společenské transformace, politiky a legislativy.

Podrobnosti a bonusy Transkript

12: Jak se dnes svět dívá na změnu klimatu a s čím jedou státy na COP26 v Glasgow?

20. říjen 2021, epizoda 12

Světový klimatický summit v Glasgow se koná na začátku listopadu a v této epizodě se zaměříme na to, jak se současný svět na změnu klimatu dívá – jak na jednotlivé státy dopadají její důsledky a co se s tím jednotlivé země pokoušejí dělat.

Podrobnosti a bonusy

8: „Víme toho už dost,“ říká nová zpráva IPCC

1. říjen 2021, epizoda 8

V srpnu 2021 byla zveřejněna první část očekávané Šesté hodnotící zprávy IPCC, dokumentu shrnujícího vědecké poznatky, které se týkají fyzikální podstaty změn klimatu. Najdeme v ní tedy například data o teplotách, srážkách a podobně.

Podrobnosti a bonusy

1: Přechod ke klimatické neutralitě

28. červenec 2021, epizoda 1

Hlavním tématem této epizody (stejně jako celého podcastu) je přechod ke klimatické neutralitě. Abychom zastavili oteplování planety, a zamezili tak zhoršování změn klimatu, musíme do ovzduší vypouštět jen takové množství skleníkových plynů, které jsme schopni z atmosféry odebírat. Tomu se říká klimatická neutralita.

Podrobnosti a bonusy Transkript