Téma: Ekonomika a finance

Ekonomické souvislosti klimatických změn, klimatické finance, EU fondy, investice, transformace finančního sektoru aj.

76: Společenské náklady uhlíku: Jak drahá bude klimatická změna?

9. říjen 2024, epizoda 76

Každá vypuštěná tuna oxidu uhličitého způsobí budoucí společnosti škodu 250 dolarů, což znamená, že průměrný Čech vytváří měsíčně škodu 5000 korun vypouštěním skleníkových plynů. V této epizodě Tomáš Protivínský vysvětluje, jak se tyto náklady počítají a jaký model za nimi stojí.

Podrobnosti a bonusy Transkript

71: Proč jsou ekonomické externality zásadní pro ochranu klimatu?

21. srpen 2024, epizoda 71

S hostem Janem Zápalem z CERGE-EI se bavíme o environmentální ekonomii a zaměříme se na klíčový pojem „ekonomické externality“ a jaký je jejich význam pro ochranu klimatu. Externalitou se rozumí dopad na lidi, přírodu nebo společnost, který je způsobený jednáním aktérů na trhu. Pokud například vlastním uhelnou elektrárnu, z prodeje elektřiny mám zisk, ale dopad znečištění nese celá společnost – to je právě externalita. Na příkladech si vysvětlíme, jak vypadají pozitivní i negativní externality, objasníme, jak v základu fungují trhy a proč v některých případech klasické ekonomické poučky neplatí.

Podrobnosti a bonusy Transkript

33: Je ESG cesta k udržitelným firmám? Rozhovor s Julianem Tothem.

16. listopad 2022, epizoda 33

Za zkratkou ESG se skrývá systém hodnocení firem a jejich činnosti z různých hledisek, který zahrnuje mimo jiné i změnu klimatu: Jak se firma dokáže vypořádat s dopady této změny? A jak k této změně naopak svým působením přispívá? Když se investor rozhoduje, do jakého byznysu vloží své peníze, obvykle si dělá podrobný průzkum toho, jak si která firma vede a jakým rizikům bude pravděpodobně v budoucnu čelit. Stále větší prostor je přitom v poslední době věnován také tzv. nefinančním kritériím, a právě na ty se vztahuje ESG.

Podrobnosti a bonusy

29: Kolik stojí povodně a kolik sucho? Klima a extrémy počasí očima pojišťoven

20. červenec 2022, epizoda 29

Podle Jana Matouška, ředitele České asociace pojišťoven, je změna klimatu jedním ze dvou hlavních témat, která pojišťovny v současnosti řeší. S rostoucí průměrnou roční teplotou totiž přibývá i extrémních projevů počasí, jako jsou vlny veder, sucho, intenzivní srážky apod., a škody, které tyto extrémy způsobí, pak do velké míry hradí právě pojišťovny. Je pro ně tedy velice důležité se na častější výskyt těchto jevů a jejich větší intenzitu dobře připravit.

Podrobnosti a bonusy Transkript

26: Kam plynou peníze z emisních povolenek a co je to klimatická dividenda?

2. červen 2022, epizoda 26

Evropský systém pro obchodování s emisemi neznamená jen rostoucí náklady pro ty, kdo emise vypouštějí, ale také výnosy, které se vracejí zpět do státního rozpočtu. Odtud bere stát prostředky například na dotace spojené se zateplením vaší nemovitosti nebo pořízením nového kotle.

Podrobnosti a bonusy Transkript

20: Čeho se bojí bankéři? O dekarbonizaci finančního sektoru s Petrem Chadimou (PwC).

16. únor 2022, epizoda 20

Transformace na klimaticky neutrální ekonomiku bude vyžadovat nemalé finanční prostředky. Zároveň je s tímto přechodem spojena spousta velkých příležitostí v oblasti byznysu. O tom, jak se na tyto změny dívají finanční instituce – centrální i národní banky, investiční společnosti nebo pojišťovny – jsme si povídali s Petrem Chadimou z konzultační společnosti PwC.

Podrobnosti a bonusy Transkript

18: Klimatický summit COP26 s odstupem a v souvislostech – co přinesl?

20. leden 2022, epizoda 18

V listopadu 2021 proběhla v Glasgow světová klimatická konference COP26. Ještě než začala, věnovali jsme jí celou sérii našeho podcastu, a je tedy na místě, abychom se nyní ohlédli zpět: jaké jsou její výsledky a co se vlastně podařilo dojednat?

Podrobnosti a bonusy Transkript