Téma: Doprava

Transformace dopravy, elektromobilita, využití vodíku a jiných alternativních paliv.

60: Q&A na téma Doprava

29. leden 2024, epizoda 60

V závěrečné epizodě dopravní série odpovídáme na vaše dotazy. Zajímala vás témata týkající se elektroaut a související infrastruktury, potenciální překážky v dekarbonizaci dopravy nebo zda elektromobilita nepřináší jiná rizika – třeba v podobě velmi malých prachových částic.

Podrobnosti a bonusy Transkript

58: Peter Bednár: Urbanistův pohled na dopravu ve městě

19. prosinec 2023, epizoda 58

To, jak vypadá místní doprava zároveň utváří podobu našich měst a má velký vliv na kvalitu života v nich. Česká města patří na přední příčky ve srovnání hromadné dopravy co se týče její kvality a ceny, ale do značné míry těží v tomto směru z toho, co bylo postaveno v minulosti.

Podrobnosti a bonusy Transkript

57: Škoda Auto: Transformace dopravy očima největší české automobilky

18. prosinec 2023, epizoda 57

Natáčeli jsme přímo ve Škodovce, kde jsme se s jejími zástupci bavili o budoucnosti elektromobility a jejich firemní cestě k udržitelnosti. Dozvíte se, jaké typy emisí vznikají v souvislosti s výrobou, provozováním i následnou likvidací auta a jak vychází v tomto směru srovnání elektroauta a vozu se spalovacím motorem.

Podrobnosti a bonusy Transkript

55: Pohled železničáře: S Jiřím Pavlem o dekarbonizaci dopravy

22. listopad 2023, epizoda 55

Železniční doprava má mnohem menší zátěž na životní prostředí než jiné typy přepravy. Naším cílem v kontextu dekarbonizace je proto přesouvat na koleje větší dopravní objemy a ulevit tak emisně náročnějším typům transportu, zejména silniční dopravě.

Podrobnosti a bonusy Transkript

54: Jak pohánět dopravu bez fosilních paliv

8. listopad 2023, epizoda 54

Elektřina, vodík a syntetická paliva jsou tři hlavní alternativy, jak v dopravě nahradit paliva vyráběná z ropy. V této epizodě se na ně podíváme podrobně od výroby přes distribuci až po využití v různých typech dopravních prostředků.

Podrobnosti a bonusy Transkript

53: Nikola Hořejš (STEM): Postoje společnosti k dekarbonizaci

25. říjen 2023, epizoda 53

V rámci fóra elektromobility, o němž jsme vydali krátkou aktualitu, jsme „v terénu“ natočili také rozhovor s jedním z přednášejících – Nikolou Hořejšem z agentury STEM.

Z průzkumů vyplývá, že je česká společnost ve vztahu k elektromobilitě a dekarbonizaci nerozhodnutá a zároveň poměrně nedůvěřivá. V rozhovoru se bavíme o tom, jaké faktory by napomohly tomu, aby byla transformace na nízkouhlíkovou ekonomiku přijímána kladněji.

Podrobnosti a bonusy Transkript

52: Dekarbonizace dopravy

11. říjen 2023, epizoda 52

Doprava je třetím největším zdrojem emisí CO2 v Česku. Zároveň je ale jednou ze základních potřeb dnešní společnosti. V nové sérii se budeme věnovat právě transformaci dopravního odvětví a otázce, jak ji provést takovým způsobem, aby zůstaly naplněny naše požadavky na mobilitu a zároveň jsme co nejméně zatěžovali životní prostředí a nepřispívali ke změně klimatu.

Podrobnosti a bonusy Transkript

39: Vodík v souvislostech

17. únor 2023, epizoda 39

Přestože se o využití vodíku mluví v mnoha odvětvích, ne vždy se musí jednat o ten nejlevnější způsob dekarbonizace. V této epizodě proto s Martinem Tenglerem (BloombergNEF) diskutujeme nejen technologický potenciál vodíku a jeho využití v průmyslu, ale hlavně ekonomické souvislosti výroby a přepravy. Ty totiž do značné míry ovlivní jeho možnou budoucnost ve světové ekonomice.

Podrobnosti a bonusy Transkript

5: Transformace dopravy: je elektromobilita naše budoucnost?

28. červenec 2021, epizoda 5

O elektroautech se mluví v poslední době opravdu hodně. My se v páté epizodě zaměříme na detailní srovnání spalovacích motorů a elektromotorů a vyjádříme se ke třem argumentům, které lze v souvislosti s elektromobily často slyšet.

Podrobnosti a bonusy Transkript