29: Kolik stojí povodně a kolik sucho? Klima a extrémy počasí očima pojišťoven

20. červenec 2022, epizoda 29

Podle Jana Matouška, ředitele České asociace pojišťoven, je změna klimatu jedním ze dvou hlavních témat, která pojišťovny v současnosti řeší. S rostoucí průměrnou roční teplotou totiž přibývá i extrémních projevů počasí, jako jsou vlny veder, sucho, intenzivní srážky apod., a škody, které tyto extrémy způsobí, pak do velké míry hradí právě pojišťovny. Je pro ně tedy velice důležité se na častější výskyt těchto jevů a jejich větší intenzitu dobře připravit.

Transkript epizody Sdílej! Tweetuj!

S ohledem na své závazky kompenzovat vzniklé škody budou pojišťovny v budoucnosti klást důraz zejména na prevenci a pomáhat svým klientům zavádět taková opatření, která dopady extrémů počasí co nejvíce sníží. V rozhovoru se dozvíte, jak pojišťovny k rizikům způsobeným změnami klimatu přistupují, jaké mají plány do budoucna a zazní také několik konkrétních příkladů extrémních událostí a kolik nás tyto škody stály.

Vznik této epizody finančně podpořil Skautský institut.

Hosté

  • Jan Matoušek (Česká asociace pojišťoven)

Bonusové materiály

  • Infografika Jaký vliv má klimatická změna na extrémy počasí (Fakta o klimatu) V důsledku změny klimatu jsou extrémní meteorologické události v mnoha oblastech světa stále častější a intenzivnější. Pravděpodobnost výskytu však nestoupá u všech extrémů stejně a navíc se v některých částech světa změny projevují více než jinde.

  • Explainer Jak souvisí extrémní počasí v Česku s klimatickou změnou? (Fakta o klimatu) S rostoucí frekvencí a intenzitou extrémních meteorologických jevů se veřejnost stále častěji ptá, jak tyto události souvisejí se změnou klimatu. Čeští odborníci na jednotlivé typy extrémů v tomto textu komentují příklady z nedávné doby.


Transkript epizody